eskuvoNagyot téved, aki azt hiszi, hogy a Balatonnál a nagyobb városokban, Keszthelyen, Balatonfüreden, vagy Siófokon kell a legtöbbet fizetni szabadban kötött házasságért. A csúcsot egy Balaton-felvidéki falucska, a Nivegy-völgyben található 220 lakosú Balatoncsicsó tartja.

A balatoni településeken a hivatalos helyiségben és hivatali időben rendezett esküvőkön az önkormányzatok többnyire ingyenesen biztosítják legalább az alapfeltételeket, köztük az anyakönyvvezető munkáját. Valentin-nap alkalmából végigböngésztük a régió önkormányzatainak kapcsolódó rendeleteit, hogy megtudjuk, hol mennyit kérnek a házasulóktól akkor, ha a szertartást valamilyen egyénileg választott helyszínen és hivatali időn kívül akarják megtartani. A díjakat egyes helyeken bruttó összegben adták meg, máshol jelzik, hogy azok még nem tartalmazzák a 27 százalékos áfát, az alábbiakban már az adót is hozzátettük, és hozzászámoltuk az anyakönyvvezetőnek esetlegesen külön fizetendő díjat is.

A legnagyobb összeget a balatoncsicsói önkormányzat rendeletében találtuk, ahol a hivatalon és hivatali időn kívül 114 300 forintért végzik el az esketést. A község területén kedvelt helyszín a Szent Balázs-hegyen lévő Árpád-kori romtemplom, és a Csicsói-erdőben is többen esküdtek már örök hűséget egymásnak.

A dobogó második fokán kerek százezer forintos összeggel Balatonfüredet találjuk. Igaz, itt csak akkor kell ennyit fizetni, ha a házasulandók személyhajón szeretnék kimondani az igent. Ha megelégszenek a Kiserdővel, Rózsakerttel, a Tagore sétánnyal, vagy más helyszínnel, akkor 76 ezer forintba kerül a ceremónia alapáron, amin a pezsgő kitöltése, a zene és a szerzői jogdíj még dobhat egy kicsit.

A sorban Tihany következik 82 550 forinttal, amit teljesen elengednek, ha legalább a pár egyik tagja helyi lakos. Paloznakon 80 ezer forint a tarifa, itt nem találtunk kedvezmény lakóhely alapján. Siófokon 76 200 az ilyen esküvők díja, amiből a helyi házasulók egyharmados kedvezményt kapnak. Alsóörsön 40000 forint a nem helyieknek, miközben csak ötezer az alsóörsieknek. Igaz, az anyakönyvvezető 25 ezer forintos díját lakóhelytől függetlenül fizetnie kell az ifjú párnak.

Balatonföldváron Füredhez hasonlóan külön veszik helyszínek szerinti kalkulációban a vízi járműveket, de itt nem húzzák meg a kört kizárólagosan a személyhajóknál. Így akár egy eltérített kompon, vagy egy nagyobb vitorláson is össze lehet házasodni, ha egyébként az előírt feltételek rendelkezésre állnak. Földváron a vízen tartott szertartásért 60 ezer forintot kell fizetni, a város egyéb helyein 40 ezer a tarifa. A fentiek alól kivétel, ha valaki templomban tartja a polgári szertartást is, mert ott csak 15 ezer forint lesz a terhe a hivatalos igennek.

Az ifjú párok kedvelt helye a vonyarcvashegyi Szent Mihály-domb is. Itt egy polgári szertartás 38100 forint alapdíjba plusz 20 ezer forint anyakönyvvezetői díjba kerül.

A sorban tovább haladva Balatonfűzfőn 57150, Ábrahámhegyen és Badacsonytomajon 45 ezer forint a teljes díj. Keszthelyen az „egyéb” helyszíneken 10 160 forint plusz 10 ezer forint anyakönyvvezetői díj az előírás. Ha a szertartást a „Balaton-parton” tartanák, akkor 31 570+10 000 forintot kell előkészíteni.

Végül még három hely a válogatásból. Révfülöpön az idegeneknek 40 ezer forint, a helyieknek ingyenes a szertartás. Hévízen lakcímkártyától függetlenül 35 ezer forintot kell fizetni. Gyenesdiáson az idegeneknek 25 000, a helyieknek ötezer forint a házasságkötés díja hivatali időn és hivatali helyiségen kívül.

A spórolósoknak sem kell lemondani a Balaton látványáról, a hullámok hangjáról, vagy a madárdalról, mert egyes településeken nem kérnek pénzt a külső helyszínen tartott ceremóniáért. Lehet, hogy több is van ilyen, mi kettőt találtunk.

„A hivatali helyiségen kívüli, valamint hivatali munkaidőn kívüli házasságkötés esetére a többletszolgáltatásokat valamint az anyakönyvvezető közreműködését a Képviselő-testület díjmentesen biztosítja” – fogalmaz a balatonszárszói önkormányzat rendelete. Ha valaki a parttól kicsit távolabb szeretné kimondani az igent, azt választhatja Kötcsét is, ahol a szárszóival azonosak a szabályok.

(balatontipp.hu)