ecoKözzétette az Európai Unió régióinak jövedelmi ranglistáját az unió statisztikai hivatala, az Eurostat. A szegedi központú dél-alföldi régiót is az Európai Unió 20 legszegényebb térsége közé sorolták, három másik hazai régióval egyetemben.

A napokban közzé tett rangsor egyfelől megerősíti azt, hogy elképesztő különbségek vannak életszínvonal, jövedelem és gazdasági teljesítmény terén az Európai Unió nyugati és keleti fele között. Másfelől arra is utal, hogy Magyarországnak a Dunától keletre eső része, valamint a dél-dunántúli régiója inkább a kelet-, mintsem a közép-európai térséghez tartozik. Legalábbis ezt jelzi, hogy a hét magyarországi régióból négy is bekerült a húsz legszegényebb térség listájára, miközben a legmagasabb GDP-t termelő húszas listán egyetlen magyar régió sincs.

Az Eurostat jövedelmi ranglistáján 271 uniós régió szerepel. A leggyengébb 20 régióból 4 magyar: Észak-Magyarország (9.), Észak-Alföld (13.), Dél-Alföld (14.) és Dél-Dunántúl (16.) került a legrosszabb helyzetben lévők közé. A leggyengébb 20 között csak bolgár, román, lengyel és magyar régiók kaptak helyet.

Az Európai Unió leggazdagabb régiója Belső-London (Inner London), ahol a regionális GDP 331,9 százaléka az EU27-ek átlagának. Itt hozzávetőleg 78 ezer euró, azaz 22,5 millió forintnál is több az egy főre jutó GDP.                                    

Félpénzen            

A dél-alföldi régió csak a 42,8 százalékát éri el a 27 uniós tagállam átlagos vásárlóerejének, a regionálisan vásárlóerő-szabvánnyal mért egy főre jutó bruttó hazai termék (GDP) nem éri el a 3 millió forintot. Az uniós átlag több mint 9 millió forint.

MTIÖS

Hirdetés