nagyecsed120 millió forintot fordítanak száz, mélyszegénységben élő ember felzárkóztatására és közösségfejlesztésre a nagyecsedi kistérség hat településén – olvasható a hirado.hu oldalán.

 

Az Európai Unió és a magyar állam által nyújtott, vissza nem térítendő támogatásból Nagyecseden, Fábiánházán, Győrtelken, Mérken, Tiborszálláson és Vállajon valósul meg a 2014 áprilisáig tartó program.

Az Együtt az úton című projekt a halmozottan hátrányos helyzetű, tartósan munkanélküli, alacsony iskolai végzettségű, több gyermeket nevelő embereket és családokat segíti különböző felzárkóztató képzésekkel - ismertette Czike Klára, a projekt vezetője.

A programba bevontak életvezetési kérdésekkel (adósságkezelés, pénzgazdálkodás) és életmóddal (kertgazdálkodás, étkezés, higiénia) foglalkozó műhelysorozatokon vehetnek részt, a foglalkozások lehetőséget adnak olyan gyakorlati technikák elsajátítására is, amelyek segíthetik a legszegényebb családokat az öngondoskodásban és az önellátásban.

A program kiemelt hangsúlyt fektet a közösségfejlesztésre: a lakókat, a helyi szakembereket és a döntéshozókat úgynevezett szomszédsági megbeszéléseken ösztönzik majd a közösségi akciók - így például faluszépítés, kulturális rendezvények vagy egészségnap - megszervezésére. Minden településen két közösségi akció lebonyolítását támogatja a program, tartalmukat és részleteiket a lakosság határozza meg.

A projektvezető közlése szerint a közösségfejlesztő tréningeken olyan gyakorlati ismereteket, tapasztalatokat, technikákat sajátíthatnak el a résztvevők, amelyek a civil szerveződéshez, közösségfejlesztéshez és közösségi programok megvalósításához szükséges készségeket fejlesztik.

A képzéseket a települések helyben szervezik, de Nagyecseden egy külön erre a célra kialakított életmódház is rendelkezésre áll majd - fűzte hozzá Czike Klára.

A mélyszegénység súlyos problémát okoz a hátrányos helyzetű nagyecsedi kistérségben: a projektvezető szerint a lakosság akár 20-40 százaléka élhet igen szerény anyagi körülmények között, többségüknek kilátástalan a helyzetük. A program elsősorban a szegénység mélyülésének és újratermelődésének mérséklését tűzte ki célul - fogalmazott a projektvezető.

Nagyecsed önkormányzata, az Egyesület a Társadalmi Tőke Fejlődéséért, valamint a Szatmári Többcélú Kistérségi Társulás közös konzorciumi programjába közvetlenül mintegy száz embert vonnak be, de a szervezők szerint a projekt hatásai a kistérség teljes lakosságához eljuthatnak.

Hirdetés