nfu1A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség nyílt napján mintegy harminc nagyszabású beruházást mutattak be országszerte, amelyek uniós fejlesztésből jönnek létre – írja a Magyar Hírlap.

Országszerte bemutatják az európai uniós fejlesztésből megvalósuló mintegy 30 jelentős beruházást a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) nyílt napján, a legtöbb programra az előzetes regisztráció alapján beteltek a helyek. Csepreghy Nándor, Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) fejlesztési programokért felelős helyettes államtitkára Budapesten, a Liszt Ferenc Zeneakadémia Wesselényi utcai épületében elmondta: a nyílt nap célja, hogy bemutassák az érdeklődőknek az Új Széchenyi Tervben szereplő, az emberek mindennapi életét kedvezően befolyásoló uniós fejlesztéseket. A fővárosban a Liszt Ferenc Zeneakadémia második, Wesselényi utcai új épületét, a 4-es metró Tétényi úti állomását és a Várkert Bazár tervezett rekonstrukcióját mutatják be az érdeklődőknek.

A Liszt Ferenc Zenekadémián Kutnyánszky Csaba rektorhelyettes kiemelte, hogy a 13,1 milliárd forint beruházással kedvező oktatási feltételek teremtődnek meg, és utalt arra, hogy a Semmelweis Egyetem után náluk tanul a legtöbb külföldi diák. Csepreghy Nándor helyettes államtitkár a zeneakadémia bejárásán elmondta: 2007 és 2013 között 2000 közművelődési intézményt újítanak fel. Perger István, az Európai Bizottság magyarországi képviseletének kommunikációs vezetője emlékeztetett arra, hogy az idei esztendő az európai polgárok éve az unióban. Magyarország 1000 milliárd forinttal többet kap az uniótól évente, mint amennyit befizet, a magyar közberuházások 97 százaléka uniós projekt, amelyből 85 százalékot az unió és 15 százalékot a magyar állam finanszíroz.

A 4-es metró Tétényi úti állomásán Szeneczey Balázs főpolgármester-helyettes kiemelte, hogy a beruházás 82-83 százalékban elkészült, és a 4-es metró 2014.márciusi átadása a főváros számára jelentős esemény lesz.   Simicskó István, az Emberi Erőforrások Minisztériumának sportért felelős államtitkára, a terület országgyűlési képviselője hangsúlyozta: fontos, hogy az emberek lássák a fejlesztések eredményét, a Tétényi úti bejárásra is több mint ezren jelentkeztek. Csepreghy Nándor elmondta, hogy a Közlekedési Operatív Programban 1400 milliárd forint keret áll rendelkezésre 2007 és 2013 között, és ebből fontos budapesti fejlesztések valósulnak meg.

A Várkert Bazár bejárása előtt Zumbok Ferenc kormánybiztos ismertette a rekonstrukciós projektet, amely mintegy 9 milliárd forintból valósul meg. Rámutatott többi között  arra, hogy a létesítményt 1996-ban a világ 100 legveszélyeztetettebb műemlékei közé sorolták. Szólt arról, hogy az átadást követően, 2014 májusban Munkácsy eddigi legnagyobb kiállításának megrendezésére készülnek. Csepreghy Nándor elmondta, hogy 270 milliárd forintot fordított Magyarország ebben az uniós költségvetési ciklusban turizmusfejlesztésre. A helyettes államtitkár megemlítette, hogy legközelebb május 9-én, az európai napon rendezik meg az európai uniós fejlesztések nyílt napját.

Magyarországon a 2007-2013. évi európai uniós fejlesztési ciklusban rendelkezésre álló 8 200 milliárd forint 95-97 százalékát pályázatokon meghirdették, a teljes keret 87 százalékát már odaítélték - mondta Csepreghy Nándor, hozzátéve, hogy idén az év közepéig mintegy 500 milliárd forint értékben jelennek meg új pályázatok, és a fejlesztési források odaítélését az év végéig befejezik, a túlvállalásokkal együtt - közölte az európai uniós fejlesztések nyílt napján a helyettes államtitkár. Megjegyezte: operatív programonként eltérő mértékű a túlvállalás lehetősége, átlagosan 10 százalék.

A programok sikeres megvalósításáért felgyorsították a projektmenedzsmenti folyamatot, a gazdaságfejlesztési és regionális operatív programoknak van a legnagyobb forráslekötési arányuk, a Közlekedési Operatív Program, az Környezet- és Energia Operatív Program, valamint az Államreform Operatív Program esetében további gyorsítás szükséges a megvalósításnál. A gyorsításra azért van szükség, hogy az ország a fejlesztéspolitikában képes legyen tartani azt a célt, hogy minden uniós forrást felhasználjon - mondta a helyettes államtitkár.

A 2014-2020-as uniós fejlesztési periódussal kapcsolatban Csepreghy Nándor rámutatott arra, hogy a jövőben rendelkezésre álló keretösszegről megszületett a megállapodás. Magyarország annak ellenére, hogy az Európai Unió összbüdzséje csökkent, olyan eredményt tudott elérni, hogy egy magyar lakosra vetítve 660 ezerről 712 ezer forintra nő a támogatás.

A helyettes államtitkár hangsúlyozta: a jelenlegi időszak tapasztalatai alapján akkor van lehetőség a gazdaságpolitikai célokat érdemi támogatására, ha a forrásokat koncentráltan használja fel az ország, ezért a keretösszeg 60 százalékát gazdaságfejlesztésre, 40 százalékát ágazati fejlesztésre különítik el. Erről folynak az egyeztetések az Európai Bizottsággal, és ha a forrásfelhasználás az EU 2020 stratégia célkitűzéseit támogatja, akkor a bizottság jóváhagyja az operatív programokat.

Hirdetés