csuszasA csúszós járda nemcsak kellemetlen, hanem komoly veszélyforrás. A helyi önkormányzatok büntethetik azokat, akik a saját házuk előtt nem szórják a jeget – írja az Agroinform.com.

Végre megérkezett az igazi tél. A családi házak tulajdonosainak azonban gondoskodni kell a csúszásgátlásról, ha nem teszik a helyi önkormányzatok komoly pénzbírságot róhatnak ki. A helyi rendeletek szerint ugyanis ez a feladat mindenkor a tulajdonosok, illetve a társasházak takarítását végző személyeké. Ám ennek megelőzését, a havas és a jeges járófelületek letakarítását különféle környezetkímélő adalékszert használva lehet könnyebbé, balesetmentessé tenni.

Vidéken, ahol fával fűtenek többnyire hamut vagy faforgácsot alkalmaznak. Ugyanilyen jó lehet a homok is. Lehet azonban útszóró sót is vásárolni, amelybe kőzúzalékot kevernek. Ezek könnyen beszerezhetők 10 kg-os kiszerelésben. Így nemcsak a síkosság szűnik meg, de a növényzetet is kíméljük.

A zeolitos kőzúzalék is jó választás, hatékony, ártalmatlan, és nem is kifejezetten drága, beszerzése azonban utánajárást igényel. Hasznos az úgynevezett  útkáli is, ami egy keverék, mely tartalmaz kloridokat, ásványi zúzalékot és sót. Hatásfoka jó, a benne lévő (az önmagában alkalmazott sóhoz képest kevesebb) káros anyag pedig lassan, fokozatosan oldódik ki, így a sima sónál mindenképp jobb választás. A már említett fahamu ugyan használható, de amellett, hogy piszkol, a talajt lúgosítja, így alkalmasint káros lehet a kerti növényzetre, bár egyes esetekben, például túl savanyú talaj, vagy káliumhiány esetén még jól is jöhet.

Molnár Károly felelősségbiztosítási szakértő szerint: a gyakorlat évről évre azt mutatja, ez többnyire csak írott kötelezettség, aminek nem mindenki tesz eleget. A síkos utakon bekövetkezett balesetekért sajnos a tulajdonosok felelnek és kártérítési kötelezettségük is van. Ha mégis későn szórtuk le a járdát és véletlen valaki a lakásunkhoz tartozó részen töri el a karját. Érdemes tisztában lenni azzal hogy a lakásbiztosításunkban szerepel-e a felelősségbiztosítás. Ha nem, telefonon is korrigálják az ügyintézők a biztosítónál és nem kell érte pluszban fizetni.