tyukKenderesen és Kisújszálláson is a minél nagyobb önellátásra törekszenek az emberek. Az önkormányzatok pedig vagy a Startmunka keretében vagy szociális szövetkezetekkel biztosítanak munkát - számol be a kezdeményezésről a szoljon.hu

 

Kenderesen az önkormányzat tavaly már száraztészta-készítő üzemmel elkezdte a központi konyha önellátását, melyet idén is folytat.
- Most zárult le a 300 négyzetméteres fóliasátor beszerzési pályázata - tudtuk meg Süveges Lajostól, a Kenderes Városgazdálkodás vezetőjétől. Az önkormányzat 62 hektáron a konyhakerti növények mellett gabonát és takarmánynövényeket termel.
– Állattenyésztési ágazatunkhoz most vesszük meg az induló 20 sertést, 200 tojótyúkot, 10 vemhes anyabirkát. Emellett a helyi biomassza hasznosítása, valamint egy vágópont létrehozása is a terveink között szerepel – mondta.

Kisújszálláson a napokban indult a Kunsági Fecske Szociális Szövetkezet, elnöke Madarász József. A céget nyolc magánszemély alapította, elsősorban lakásszerviz-szolgáltatást végeznek. Céljuk, hogy a szakképzettséggel rendelkező munkanélküli tagjaik a szövetkezet munkavállalójaként visszakerüljenek a munka világába.
A Kunország Szociális Szövetkezethez pedig alapítóként csatlakozott az önkormányzat és több magánszemély is.

- Magánemberként azért csatlakoztam, mert azt tapasztaltam, hogy sok tenni akaró ember van környezetemben, akiknek nincs önállóan lehetősége vállalkozást indítani - mondta Kui János. A szövetkezésre több sikertörténetet láthatunk külföldön, de  itthon is van példa, hogy érdemes kicsiben vállalkozni. Kisújszálláson is több üzletágban van fizetőképes kereslet.
A hetvenegy éves Szatmári Sándorné évek óta mindent megtermel magának. 
- A kertemben van alma, szőlő, barack, szilva, amiből lekvárt főzök. A lányomékat befőttel és száraztésztával is ellátom. Most is a hagymától a zöldségen, borsón át az uborkáig minden el van vetve. Rengeteg virágom is van, mert szeretek bennük gyönyörködni - mondja Margitka néni.

Hirdetés