Alig öt hónap múlva ismét választások lesznek Magyarországon, idén először egy napon szavazhatunk a polgármesterekről, önkormányzati képviselőkről és az EP-képviselőkről.

Hivatalosan április 20-án indul a kampányidőszak, az összevont választások miatt minden eddiginél több plakátra számíthatunk az országban. A Fidesz többször is átírta a szabályokat az idei választás előtt, Orbán Viktor szerint decemberben még épp időben állították vissza a listás rendszert Budapesten.

Legkésőbb március 31-én ki kell tűznie Novák Katalinnak a nyári európai parlamenti és önkormányzati választás időpontját. Mindez pusztán formalitás lesz, hiszen már tavaly május óta tudjuk az időpontot. Az uniós nagykövetek akkor döntöttek arról, hogy a tagállamokban június 6. és 9. között kell megtartani a 2024-es EP-választásokat. Mivel Magyarországon a választási törvény szerint csak vasárnap lehet választás, ezt kizárólag június 9-ére tűzheti ki a köztársasági elnök.

Június 9-én nemcsak a magyar EP-képviselőkről döntünk, idén először ugyanis egy napon tartják az EP- és az önkormányzati választásokat. Az Országgyűlés fideszes kétharmada másfél éve a költségcsökkentésre hivatkozva hozta ezt a szabályt. 2019-ben májusban volt az EP-, és októberben az önkormányzati választás, most letudjuk a kettőt egy időpontban.

A teljes cikk itt olvasható