bekes cimerA Békés megyei települések rendhagyó története címmel jelent meg a békéscsabai Munkácsy Mihály Múzeum évkönyvsorozatának új kötete, megjelenését a Békés Megyei Önkormányzat támogatta.

A megyei önkormányzat nem csak területfejlesztéssel foglalkozik – mondta Zalai Mihály, a Békés megyei közgyűlés elnöke. A Terület- és Településfejlesztési Operatív Program (TOP) keretében lehetőséget kaptak egy olyan projektre, amely a megyei identitás erősítését tűzte ki célul.

A könyv ötletét Ando György, a Munkácsy Mihály Múzeum azóta elhunyt igazgatója vetette fel. Egy olyan kötetet álmodtak meg, amely Békés megye településeiről és azok értékeiről szól, és olyan információkat közöl, amelyek megalapozzák a megyéhez való kötődést.

Mivel minden Békés megyei település ugyanolyan fontos, mind a hetvenöt ugyanakkora terjedelmet kapott – mondta Zalai Mihály, és bár a könyv néprajzos kiadványnak indult, időközben arra is felfigyeltek, hogy a településekhez sok-sok régészeti és természettudományi érték, érdekesség is kapcsolódik. A rövid írásokat helyi históriák, hagyományok, hiedelmek teszik még érdekesebbé.

A könyvben főként a Munkácsy Mihály Múzeum gyűjteményei és egy magángyűjtemény anyagából kevésbé ismert és alig publikált fényképek szolgálnak illusztrációs anyagként, ugyanakkor napjainkban készült fényképekkel dokumentálva a városok és falvak mai képét, helytörténeti és kulturális jellegzetességeit.

A kötet 7,9 millió forintos európai uniós támogatásból születhetett meg. Ezer példányt nyomtak belőle, kereskedelmi forgalomban egyelőre nem kapható. A tervek szerint minden településre juttatnak majd belőle, és minden járásban tartanak könyvbemutatókat.