harkanyfSzakmai véleményeztetésre kéri fel a harkányi önkormányzat a Vidékfejlesztési Minisztérium Földrajzinév-bizottságát, hogy eldőlhessen: Harkány, vagy Harkányfürdő legyen a dél-baranyai kisváros neve. A végső döntés a lakosság kezében lesz, de a névváltoztatásra még minimum egy évet kell várni. Imri Sándor polgármester Bükfürdő mintájára gondolkodik az átnevezésen – írja a pécsi stop.hu.

Mivel az ördög kiűzetése nem sikerült a harkányi címerből (korábbi írásainkat a témában a cikk mellett balra találhatják), most a település nevének esetleges megváltoztatása került terítékre az önkormányzatnál. Az Új Harkányi Hírek cikke szerint a képviselő-testület már döntött arról, hogy megkeresik a Vidékfejlesztési Minisztérium Földrajzinév-bizottságát, hogy véleményezzék: Harkány, vagy Harkányfürdő legyen a város neve.

"A Földrajzinév-bizottság álláspontja nem indítvány és nem kezdeményezés, csupán egy vélemény a változtatás lehetőségéről, a végső döntést a város lakóinak kell meghozniuk népszavazás keretei között. A névváltoztatás törvényi megkötés miatt nem engedélyezhető a köztársasági elnök részéről a választások évében, így legalább egy évet kell várni a voksolással.

A bizottság a városnévvel kapcsolatban például olyan szempontokat vizsgál, hogy az mennyire illeszkedik a köznyelvi használatba, a helyesírásilag mennyire kezelhető, van-e történelmi hagyománya, idegenszerű-e, ne legyen megtévesztő" - olvasható a cikkben.

A város polgármestere az Új Harkányi Hírek szerint a legutóbbi testületi ülésen kijelentette: "már mindenki igazából Harkányfürdőként nevezi, bár a harkányiak Harkánynak". A polgármester maga is így nevezi a várost marketing elgondolásból, a Vas megyei Bükfürdő analógiájára.

A cikk ugyanakkor leszögezi: Bükfürdő csak az egyik része a három település összevonásából - Alsóbük, Felsőbük, Bükfürdő - létrejött Bük városának. Harkányt egyébként 1323-ban említették először Harkán néven, a Harkányfürdő elnevezés az 1920-as évektől lopódzott be a köztudatba, a gyógyfürdőt, és nem a várost értve ez alatt.

Az új városnév az Új Harkányi Hírek szerint megannyi gondot okozhatna: elég csak a térképek, GPS-rendszerek átírását venni, vagy a lakosság és a helyi cégek okmányainak átíratását.

A cikk kommentelői sincsenek elragadtatva az ötlettől, egyikük a következőképp fogalmazta meg ellenérzéseit. "Ahhoz, hogy egy gyógyfürdő jól működjön nem szükséges a névváltoztatás. Egyelőre nem lehet hallani Hévíz- vagy Hajdúszoboszló fürdőről sem. A névváltoztatás nem oldja meg a "fürdő" jelenlegi állapotát."