cinkBudapest XVIII. kerületének önkormányzata, erdőgondnoksága segítségével 100 db mesterséges fészekodú kihelyezésével segíti a városrészben található erdők madárállományának növekedését. Dömötör István, Pestszentlőrinc-Pestszentimre alpolgármestere a Rádió Orienten hangsúlyozta: a kihelyezett madárházak karbantartására is nagy figyelmet fordítanak.

Az erdő szárnyasainak egy része odúköltő, azaz idősebb fák törzsében és ágaiban természetes módon képződő, vagy harkályok vájta odúkban költ.

A településeken és a mezőgazdasági területeken egyaránt jelentkező természetvédelmi probléma, hogy az idősebb odúképződésre, odúkészítésre alkalmas vastagságú fák állománya alacsony, folyamatosan csökken vagy már teljesen el is tűnt – vázolta fel Dömötör István. Kiemelte: ezt a problémát felismerve az elmúlt esztendő folyamán összesen 100 db mesterséges fészekodút készíttetett az önkormányzat, amelyeket a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület közreműködésével helyeztek ki a kerületi erdőkben, annak érdekében, hogy odúköltő madarak állománya növekedjen.

Az alpolgármester hozzátette: a program sikerességét jelzi, hogy a madarak beköltöztek az odúkba, és ott sikerrel költöttek ezáltal növekedett az erdei énekesek száma.

A városvezető példaként kiemelte, hogy a széncinegék 50 odúba fészkenként 8-12 tojást raktak, és a másodköltésekre is volt példa. Ez a program így 500-700 fióka kikelését segítette.

Az odúk karbantartását egész évben folyamatosan végzik – tette hozzá. A környezetvédelemért is felelős alpolgármester kitért arra is, hogy a kerületi erdő kedvenceként elhíresült macskabagoly fája sajnálatosan kidőlt.

Ezt egy mesterségesen kihelyezett speciális odúval szeretnénk pótolni, amelyet reményeink szerint elfogad majd a kedvelt madár.

Hirdetés