erstelAz Erste Bank a Hódmezővásárhely önkormányzatának adott válaszában egyértelműen elzárkózott az árfolyamveszteségből eredő kockázat megosztásától, közölte az Indexszel Hódmezővásárhely önkormányzata.

 

A közlemény szerint a pénzintézet a decemberben és a most hétfőn küldött leveleiben „ultimátumot adott”: 10 milliárd forint értékű, egyösszegű kötvényvisszaváltás megvalósítása esetén hajlandó változtatni a közte és Hódmezővásárhely önkormányzata között lévő szerződés feltételein. Ez a 2006-ban kibocsátott, akkor 12 milliárd forint értékű kötvény közel 10 éves törlesztésének felel meg.

Hódmezővásárhely szerint „az Erste Bank ultimátuma irreális, megvalósíthatatlan”, mondván: „nincs olyan magyar önkormányzat, amely 10 milliárd forint szabadon felhasználható készpénzzel rendelkezik”. A város szerint a „bank nyilvánvalóan visszaél erőfölényével a devizaárfolyam ingadozása miatt kiszolgáltatott helyzetben lévő, gyenge önkormányzattal szemben”, amivel „ugyanazt teszi, mint a lakáshiteleik megnövekvő törlesztőrészleteivel küzdő magyar polgárokkal tette”.

A közlemény felidézi: a város a hatályos szerződésnek megfelelően megkezdte a 2006-ban kibocsátott kötvény kamat és tőketörlesztését, sem elmaradása, sem tartozása nincs. „Mindezek ellenére a pénzintézet által adott ultimátum egyértelmű jelzés arra: a hódmezővásárhelyi polgárok közössége nem partner, hanem adós az Erste Bank számára, akit nem segíteni, hanem sarcolni kell”.

A Lázár János által aláírt közlemény szerint egy „egész Európát sújtó nemzetközi pénzügyi válság idején a bankoknak is részt kell venniük a kárenyhítésben, a terhek viselésében”, fokozottabban együtt kell működniük ügyfeleikkel annak érdekében, hogy a közöttük lévő üzleti viszony mielőbb és mindkét fél számára elfogadható mértékű veszteség mellett rendeződjön. Ausztriában minden bizonnyal ez így is történik. A polgármester kezdeményezi, hogy az önkormányzat a csütörtöki közgyűlésén „soron kívüli sürgősséggel tárgyalja meg a kialakult helyzetet, és alakítsa ki álláspontját”. Helyi politikusok azt beszélik, hogy a városvezető azt fontolgatja: az önkormányzat összes számláját elvigyék az Erstétől.

A történet előzménye, hogy Lázár János – aki nemcsak a város polgármestere, hanem a Fidesz parlamenti frakcióvezetője is – az önkormányzat adósságának tetemes részét jelentő kötvényeken keletkezett árfolyamveszteség megosztására kérte december végén egyik hitelezőjét, az Erste Bankot.

A hódmezővásárhelyi önkormányzat 2006-ban 694 darab 100 ezer svájci frank névértékű kötvényt bocsátott ki. A Jelasity Radovan elnök-vezérigazgatónak küldött levélben Lázár leszögezte,  az önkormányzat eleget tesz kamat- és tőkefizetési kötelezettségének, az esedékes részleteket – 2,238 millió svájci frank tőkét, valamint 1,178 millió svájci frank kamatot – átutalta a banknak.

„A teljesítés azonban nem jelenti a tartozás teljes tartalmának elismerését, hiszen a 2006-os 173,41 forintos svájci frank árfolyamhoz képest a jelenlegi árfolyam meghaladja a 251 forintot."

Az önkormányzat korábban úgy érvelt: a hazai bírói gyakorlat rámutatott arra, hogy az ilyen jogviszonyokban számos esetben nem érvényesülnek a polgári jog szerződésekre vonatkozó rendkívül fontos alapelvei, ugyanis nem biztosított az alkufolyamat, ezáltal sérül a szerződő felek egyenjogúsága, hiszen az adós pozícióban lévő fél választási lehetősége csupán arra korlátozódik, hogy melyik pénzpiaci szereplővel szerződjön, a létrejövő jogviszony tartalmába már semmiféle beleszólása nincs. Nem érvényesül a jóhiszemű joggyakorlás elve, felmerül a jogalap nélküli gazdagodás, az együttműködési kötelezettség és a kárenyhítési kötelezettség teljesítésének hiánya", állt a levélben.

Az önkormányzat arra kérte a bankot, hogy harminc napon belül, legkésőbb 2012. január 30-ig nyilatkozzanak, hogy a közös kockázat vállalás jegyében a veszteséget eredményező többletből mekkora összeget vállal át a bank. „Amennyiben eddig a határidőig az önkormányzat nem kap érdemi választ, a város minden szükséges és lehetséges lépést megtesz a veszteség közös viselése érdekében, megfontolva a bírói út lehetőségét is."

Együttműködésük hiányában az önkormányzat vezetői az Országgyűlés jogalkotási és a kormány végrehajtási segítségét fogják kérni az ilyen és ehhez hasonló banki magatartás felülvizsgálatára és megszüntetésére, emellett az európai illetékességű és hatáskörű szervekhez fordulnak – állt a lázári ultimátumot tartalmazó levélben.

A Népszabadság 2006-os archívumában olvasható tudósítás szerint a városvezetőnek a kötvénykibocsátások idején még nem volt ellenvetése az eladósodással szemben.

„Hódmezővásárhely fideszes többségű önkormányzata már tavaly áprilisban [2006-ban] döntött a kötvénykibocsátásról. Két banknál összesen 12 milliárd forintos keretet nyitottak. A pénznek csupán egy részét kellett felhasználniuk, korábban felvett, kedvezőtlenebb kamatozású hiteleket váltottak ki vele. A többit befektették, és csak a forintnak a svájci frankhoz viszonyított árfolyamváltozásából több mint egymilliárd forint bevétele származott a városnak” – közölte akkor a Népszabadsággal Lázár.

A cikk Lázár szavait idézve így folytatódik „az eljárás minden pontja törvényes, könyvvizsgáló felügyelete alatt történik. A vásárhelyi polgármester úgy véli: nagyobb városokban nem jelent hosszú távú kockázatot a kötvénykibocsátás, mert jó esély van arra, hogy megtérülő beruházásokra költsék a pénzt – kisebb településeknek azonban kockázatos élniük ezzel az eszközzel."

Lázár korábbi nyilatkozatával kapcsolatban szerettünk volna kérdéseket feltenni az önkormányzatnak, ezt pénteken jeleztük is, de cikkünk megjelenéséig semmilyen visszajelzés nem érkezett.(Index)

 
Hirdetés