etelBiztosan áremelkedést hozott volna az egészségesebb menzakajákat előirányzó rendelet, ráadásul egy hónappal az önkormányzati választások előtt - ezért volt valószínűleg politikai oka is, hogy januárra tolták a reformot. A minisztérium viszont állítja, a közétkeztetési szolgáltatók nem tudtak felkészülni, de találtunk olyan megyeszékhelyet, ahol már 90 százalékban "rendeletkompatibilisan", vagyis egészségesen főznek. Sőt, olyan céget is, ahol annak ellenére is halgaluska levessel és friss tejes turmixszal várják szeptembertől a gyerekeket, hogy ez mégsem lett kötelező.- írja a kvg.hu.

Kemény lobbi folyhatott a háttérben azt megelőzően, hogy nemrég az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) bejelentette: szeptember helyett csak jövő január 1-jén lép hatályba a közétkeztetésről szóló rendeletük, amely egészségesebbé tette volna az iskolai menzák kínálatát – valamennyi, a területen dolgozó forrásunk erről beszélt a hvg.hu-nak. Azonban a kérdést mindannyian annyira átpolitizáltnak tartják az őszi választásokat megelőzően, hogy csak névtelenséget kérve, konkrétumok nélkül fejtegették: nem is annyira a menzákat üzemeltető szolgáltatók, hanem szerintük sokkal inkább az önkormányzatok nyomaszthatták a minisztériumot a halasztás érdekében.

„Biztos, hogy volt lobbi a közétkeztetők részéről is, de ennyiből a másik oldal is biztosan kereste a minisztériumot: a megemelt és előírt tápanyagmennyiség miatt ellenérdekelt tejlobbi vagy húslobbi. De mivel ezt nem lehet valamennyi áremelkedés nélkül megúszni, a szülők pedig kiakadnának a magasabb díjakon, az alapnormát adó önkormányzatok – és a kormányzat – szintén érdekeltek abban, hogy ne lépjen hatályba a rendelet pont az októberi választás előtt” – mondta egy közszolgáltató munkatársa. Ráadásul az önkormányzatok saját költségvetésükből nehezen tudták volna kipótolni a különbözetet, az év végén járunk, 2015 januárjától sokkal inkább be tudják tervezni – tette hozzá.

Az áremelkedés elkerülhetetlen – ebben kivétel nélkül valamennyi szakértő nyilatkozónk egyetértett, a minisztérium viszont a mintamenza program tapasztalataira hivatkozva konokul állítja, hogy a jelenlegi közétkeztetési keretből a rendelettel előírt ételek előállíthatók, és így nem várható a menzai díjak emelkedése. Novák Katalin, az Emberi Erőforrások Minisztériuma család- és ifjúságügyért felelős államtitkára a halasztást bejelentő sajtótájékoztatóján viszont a „közétkeztetés résztvevőire” fogta a csúszást, mint mondta, több jelzést kaptak tőlük, hogy - szerződéseik, alapanyag-beszerzéseik miatt - nem elegendő a felkészülési idő.

Valóban nagyon sok vonal elindulhatott a háttérben, de nem is azért, mert a rendelet nem jó, hanem inkább hogy ’nem így kellene’ – mondta egy több ezer iskolást ellátó konyhát üzemeltető forrásunk. Ő is azt gondolja, hogy elsősorban az önkormányzatok könnyebbülhettek meg, de úgy tűnik, mindenki más is örül, hogy csak januártól számít élesben, mit főznek a gyerekeknek.

A teljes cikk itt

Hirdetés