aszAz ÁSZ a korábbi évekhez mérten nagyobb szerepet vállal ellenőrzéseivel a helyi önkormányzatok gazdálkodási kockázatainak feltárásában. Ugyanakkor ellenőrzi a belső kontrollrendszerek kötelező külső minőségértékelésének meglétét. A sok helyen meglévő mulasztás megszüntetésére az ETK Szolgáltató zRt. ajánl megfelelő megoldást.

A belső kontrollrendszer kialakítása és megfelelő működtetése minden esetben az első számú vezető – a polgármester, az intézményvezető – felelőssége. A feladat meglehetősen sokrétű, és számos – ráadásul gyakorta változó – jogszabály által szabályozott. A munkát részben segítik a Nemzetgazdasági Minisztérium által publikált kézikönyv és szabályzatminták, valamint az internetről letölthető, vagy más módon is beszerezhető sablonok. Ezekből azonban ritkán áll össze testreszabott, konzisztens és naprakészen karbantartott belső kontrollrendszer.

Megfelelőnek tekinthetünk egy belső kontrollrendszert, ha teljesíti a rá vonatkozó valamennyi jogszabály előírásait, egyértelművé teszi a felelősségi viszonyokat, tartalmazza a folyamatleírásokat, ellenőrzési nyomvonalakat, szabályzataik az alapító okiratokkal, az SZMSZ-szel és az ügyrendekkel együttesen koherens rendszert alkotnak. Mindezek kialakítása, karbantartása a folyamatos napi munkavégzés mellett, egyre inkább csökkenő létszámmal kell, hogy megvalósuljon.

Az ÁSZ vizsgálatok nyilvános összefoglalói azt mutatják, hogy a szükséges szabályzatok a közszférában többnyire rendelkezésre állnak, de megfelelőségük változó. Talán ezért is kerültek fel a vizsgálatok kötelező kérdőívére a következő kérdések:

• A belső kontrollrendszer önértékelését az intézmény elvégezte-e?
  • A belső kontrollrendszer értékelését külső értékelő bevonásával elvégezte-e?

Nyilvánvaló, hogy a kérdésekre adott nemleges válasz megállapításokat eredményez, és – ahogy Domokos László, az Állami Számvevőszék (ÁSZ) elnöke az MTI-nek adott év végi nyilatkozatában kifejtette – az ellenőrzött szervezeteknek ez évtől már intézkedési tervet kell készíteniük válaszul a jelentésekre, és az együttműködés hiányának akár büntetőjogi következményei is lehetnek.

A belső kontrollrendszerek ötévenkénti kötelező külső minőségértékelését a belső ellenőrzés nemzetközi szakmai normái mellett már az NGM által kiadott belső ellenőrzési kézikönyvminta is előírja. Az ötéves peridus azonban nem most kezdődik: ez a feladat a híres 193/2003-as kormányrendeletben is megjelent, így folyamatos mulasztást követ el az intézmények többsége.

A külső minőségértékelésre azonban nemcsak a jogszabályi megfelelőség miatt van szükség. A belső kontrollrendszerek megfelelősége elemi érdeke minden intézménynek. Az ellentmondó, vagy hiányos szabályzat-gyűjtemény ellehetetleníti a hatékony, gazdaságos és eredményes gazdálkodást, a kitűzött célok elérését, és tisztázatlan helyzetet okozhat a felelősség megállapításánál, akadályozza a jogszerű számonkérést, a folyamatleírások hiánya pedig akadályozza az ellenőrzési pontok megfelelő telepítését.

Az ETK Szolgáltató zRt. megbízható szakembereivel, partnereivel, sokéves ellenőrzési tapasztalatával, referenciáival, a Belső Ellenőrök Magyarországi Közhasznú Szervezetével (BEMSZ) szorosan együttműködve szolgáltatásaival egyszerre tudja biztosítani a jogszabályi megfelelőséget, az ÁSZ által megkövetelt külső minőségértékelés meglétét, és a belső kontrollrendszerek esetleges hiányosságainak feltárását. A BEMSZ részvételével biztosítja a belső ellenőrzés szakmai normáinak érvényesülését. A külső minőségértékelés támpontokat ad a szükséges módosítások, hiánypótlások elvégzéséhez.

A vizsgálatok egységes módszertanok alapján, gyorsan és hatékonyan, így a feladat méreteihez költségtakarékosan oldható meg. Kapacitáshiány esetén az ETK zRt. külön feladatként vállalja a szükséges módosítások elvégzését is.

Forduljon hozzánk!

Miskolczi Tamás

ETK Szolgáltató zRt. elnök

BEMSZ önkormányzati szekcióvezető

Telefon: 06 1/222-4043

Fax: 06 1/222-3866

www.etk-rt.hu

Akkreditált felnőttképzési intézmény és vizsgaközpont.

Belső ellenőrzési szolgáltatások és minőségértékelés.