tv1A Debreceni Egyetem, a Debreceni Ítélőtábla és a Debreceni Törvényszék által április 27-én aláírandó megállapodás célja, hogy az igazságszolgáltatásban és a közigazgatásban elhelyezkedő szakemberek olyan modern, hasznosítható tudást kapjanak, amely megfelel a munkaerőpiaci elvárásoknak.

Az együttműködési megállapodás alapján a Debreceni Ítélőtábla és a Debreceni Törvényszék többek között gyakorlati helyet biztosít a joghallgatók számára, tárgyaláslátogatásokkal segíti az egyetemi elméleti anyagok elsajátítását, a bírák konzulensi segítséget nyújtanak a hallgatók szakdolgozataihoz, vendégelőadásokkal erősíti az oktatási tevékenységet.

A gyakorlati képzettség az igazságszolgáltatási életpályára való felkészítés elengedhetetlen részét képezi.

A Debreceni Ítélőtábla és a Debreceni Egyetem Jogtudományi Kara között létrejött „külön” megállapodás szerint 2014. I. félévében jött létre a Jogi Klinika gyakorlati képzés program - ÁROP-os támogatással – a joghallgatók gyakorlati oktatása elmélyítése érdekében.

A „Jogi Klinika”, a 2015/16-os tanévtől szabadon választható tantárgyként jelenik meg a DE ÁJK képzésében, melynek keretében a hallgatók a Debreceni Közigazgatási és Munkaügyi bíróságon, gyakorlati képzésen vehetnek részt. A hallgatók megismerhetik a közigazgatási és munkajogi bíráskodás területét, később pedig fogalmazói pályázatuknál a jogi klinikai gyakorlati képzés külön értékelést is jelent.

A gyakorlati képzés egy szemeszteren át tart, de további egy szemeszterrel meghosszabbítható. A jelentkezőknek a Közigazgatási jog 2. és a Munkajog 2. tárgyakat teljesíteniük kell, a kiválasztás során pedig a tanulmányi versenyeken való részvétel vagy a magasabb ösztöndíjindex eredmény előnyt jelent. A közigazgatási és a munkajogi ügyszakon félévenként 3 -3 joghallgató vehet részt a gyakorlati képzésen. 

A hallgatók instruktor bírák mellett töltik gyakorlati idejüket, mely során a keresetlevél beérkezésétől az ítélethozatallal bezárólag teljes egészében végigkövethetik az ügyeket, eljárásjogi és anyagi jogi feladatokat kapnak, megismerhetik a bírói munkát, legyen az az ügyviteli, a felkészülési, a tárgyalási vagy az ítélethozatali gyakorlat. A szemeszter végén a hallgatók számára a Debreceni Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság „tanúsítványt” állít ki a gyakorlati képzésen való részvételről.

(OrientPress Hírügynökség)

Hirdetés