eA teljes betegút, benne például leletek, zárójelentések és akár röntgen felvételek elérhetőek lesznek a nemzeti egészségügyi informatikai rendszer új központi hálózatában várhatóan 2017 közepétől. Így a páciensnek nem kell majd vaskos mappákkal érkeznie a szakorvosi vizsgálatokra, elméletileg az összes dokumentum fent lesz a hálózaton – írja az inforadio.hu.

2017 második félévére megteremtik a lehetőségét, hogy az egészségügyi intézmények egy központi rendszeren keresztül a betegek összes adatához, leletéhez, kezelésükkel-betegségükkel kapcsolatos dokumentációjához hozzáférjenek - mondta el Sas Tibor, az Állami Egészségügyi Ellátó Központ szakmai vezetője.

"Létre szeretnénk hozni egy olyan alkalmazás-halmazt központi irányítással, ahol az egészségügyi szolgáltatók egymással kapcsolatban állnak. adatcserét tudnak biztosítani a különféle beteg-eseményekről és beteg-dokumentációkról" - ismertette Sas Tibor.

 
A központi egészségügyi informatikai rendszer nem külön szoftveren fut majd az intézményekben, vagy például a patikákban, hanem a már meglévő programokhoz illeszthetik azok jogtulajdonosai, fejlesztői az új lehetőségeket. A hozzáféréshez biztosítják majd a szükséges információkat.

"Egymás erőforrásait is igyekszünk használni. Ez azt jelenti, hogy ha egy kórháznak van CT-je, MR-je, laborja, akkor bizonyos munkaidőt fel kell ajánlania a köznek. Például egy háziorvos ha labort szeretne kérni a  betegének, belép ebbe a rendszerbe és időpontot tud foglalni számára" - magyarázta. 

Létrehozzák az e-receptet is, egy központi rendszerben tölthetik ki az orvosok a vényeket, az adatbázishoz hozzáférnek majd a patikák is. Így - a papír alapú receptek mellett - lehetőség lesz TAJ-kártyával kiváltani a gyógyszereket. Ha az egyik szerből nincs éppen a felírt 5 doboznyi, várhatóan több adagban is kiválthatóak lesznek a szerek. 

A központi rendszerrel a lehetőséget teremtik meg, azt a kaput, amin beléphetnek az intézmények. Más programok, fejlesztések feladata az, hogy a helyi hálózatot és berendezéseket képessé tegyék a rendszer használatára. 

Ez nyilván belső erőforrás és technológia kérdése - jelezte Mészáros János, az Emberi Erőforrások Minisztériumának helyettes államtitkára. Hangsúlyozta: "ennek a projektnek az a feladata, hogy ha rendelkezésre áll az intézményen belül a digitális képalkotó diagnosztikai technológia,  azt a csatornát tegyük lehetővé az intézmények számára, hogy utána egy országos rendszerhez tudjanak csatlakozni és ezen a kapunk keresztül a kommunikáció valós időben meg is tudjon valósulni". 

A rendszerben lesz egy kifejezetten a lakosság számára készített internetes felület is: ebben a vizsgálati anyagok azonnal elérhetők lesznek. Mindenkinek joga lesz arról dönteni, kinek és milyen mélyen enged betekintést az adataiba - erről ezen a felületen is nyilatkozhatnak a betegek. 

A rendszert várhatóan októberben élesítik, ekkorra kell a jogszabályi környezetet kialakítani, ugyanis ekkor néhány intézménnyel élesben tesztelik a rendszert. 2016 második felétől önkéntesen lehet, 2017 közepétől pedig várhatóan kötelező lesz csatlakozni a hálózathoz.

Hirdetés