bozsi1Miközben az önkormányzati szövetségek vezetői elfogadják, hogy nemes célokat szolgálhat, ha a szociális segélyek egy részét Erzsébet-utalványban fizetik ki, a gyakorlati megvalósítást illetően tele vannak kérdésekkel. Nem tudják, hogy az utalványokat pontosan mire lehet majd fordítani, vidéken hol lehet azokat beváltani. Panaszkodtak továbbá amiatt, hogy bár a rendszeres nevelési segélyek esetében a végrehajtás marad a helyi önkormányzatoknál, a feladat ellátásához szükséges pénzt elveszik tőlük – írja a Magyar Nemzet.

Még nagy a bizonytalanság az Erzsébet-utalvánnyal kapcsolatban az önkormányzatoknál a szociális tárgyú törvények módosítása után. Ismert, a változás után a települési önkormányzatok augusztus 1-jétől rendeletben írhatják elő, hogy legalább tízezer forintnyi rendszeres szociális segély folyósításakor az ellátás összegéből ötezer forintot készételvásárlásra felhasználható Erzsébet-utalványban fizetnek ki. Változik a gyermekvédelmi törvény is: a módosítás értelmében a település jegyzője a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre jogosultaknak október 1-jétől nem pénzben, hanem Erzsébet-utalványban nyújt támogatást.

A döntés hátterében az húzódhat meg, hogy az emberek ne a kocsmában verjék el a segélyeket, illetve a pénz ne kerülhessen az uzsorások kezébe. – A kitűzött célok jók, de hogy ezzel meg lehet-e valósítani azokat, majd az idő dönti el. Az viszont valószínű, hogy a helyzeten javítani tudnak – mutatott rá Gémesi György.

A Magyar Önkormányzatok Szövetségének (MÖSZ) elnöke hozzátette, hogy a segélyek egy részét eddig is ki lehetett fizetni természetben, az újdonság az, hogy az összeg egy részét ezentúl Erzsébet-utalványban adhatják majd, ha a helyi képviselő-testületek erről döntenek. A politikus jónak tartja ugyanakkor, hogy ez lehetőségként és nem kötelezettségként jelenik meg.