turistahKismértékű, óvatos javulást jeleztek az év eleji várakozások a turisztikai és a vendéglátóipari szektorban. A havonta mért Turizmus Konjunktúra Index három hónap csökkenés után először nőtt.

Továbbra is romlónak érzékelik helyzetüket a turisztikai vállalkozások, hiszen a Turizmus Konjunktúra Indexet (TKI) 2023. januárjában -18 ponton állt (-100 és +100 közötti skálán értelmezve), decemberhez képest azonban javult a helyzet, a mutató értéke négy ponttal nőtt.

A kormányzati támogató csomag fokozatos életbe lépése, a kedvező év végi forgalmi számok, a mérséklődő világpiaci energiaárak, az enyhébb téli időjárás és az európai recessziós veszély csökkenésének hatására az index értéke pozitív irányba mozdult a szálláshely-szolgáltatásban és a vendéglátásban, míg az egyéb turisztikai szektorban csak enyhén csökkent.

A Turisztikai és Vendéglátó Munkaadók Országos Szövetsége (VIMOSZ) a Magyar Turisztikai Szövetség Alapítvánnyal és a GKI Gazdaságkutató Zrt-vel közösen havi gyakorisággal mért mutató szerint a régiók közül Közép-Magyarország vállalkozásainak helyzete a legkedvezőbb (-7 pont), de Budapest még ennél is kedvezőbben áll (-6 pont). A fővárosban a szálláshely-szolgáltató vállalkozások, Pest vármegyében pedig a vendéglátóipari egységek enyhén optimisták már.

A közép-dunántúli és a dél-alföldi régiók konjunktúra indexei is magasabbak az átlagnál (-12, illetve -17 pont), míg a legrosszabb körülményeket Nyugat-Dunántúl (-32 pont) és Észak-Alföld (-29 pont) turisztikai vállalkozásai jelezték.

Mindeközben lassú ütemben, de csökkent a kereslet a turisztikai ágazatban a munkaerő iránt. A következő három hónapra vonatkozóan a teljes szektorra 0 pontot mért a létszámgazdálkodást tükröző kutatás, mely azt jelenti, hogy a cégek nem változtatnak munkaerő állományukon.

(VG.hu)

 

Hirdetés