kalkHárom visszamenőleges módosítással együtt fogadta el az Országgyűlés a jövő évi adótörvényeket. Ez alapján 2016-tól jelentősen csökken az szja, a bankadó és a sertés tőkehús áfája, jön az adóhitel a gyors nyereségnövekedést produkáló cégeknek, és az iparűzési adómentesség lehetősége az orvosoknak. A kaszinók helyett pedig az állam üzemeltet játékos-védelmi segélyvonalat a beszedett adóból – írja a Világgazdaság.

Az ötszörös nyereségnövekedést produkáló, vállalati hitelkihelyezésüket aktívan növelő bankok lehetnek a jövő évi adóváltozások nyertesei – legalábbis itt van esély az összes jövőre életbe lépő kedvezmény és engedmény kihasználására. A parlament a várt változásokkal együtt fogadta el az adótörvények tervezetét, az eredeti javaslathoz képest a lényeg nem változott, ám sok minden finomodott a két hónapja tartó vitában.

A lényeg nem változott: mintegy 110-120 milliárd forintot hagy a kormány a munkavállalóknál azzal, hogy a személyi jövedelemadó 16 százalékos kulcsát 15 százalékra mérsékli. A változás arányaiban ugyanannyit hagy mindenkinél, ám forintban számolva – természetesen – a magasabb jövedelműek járnak majd jobban, a költségvetési kiesés nagyobb része is náluk marad. Az szja-ban majdnem minden további változás ebből ered (csökken például a kamatadó mértéke is ugyanígy, és hozzá kell igazítani mindehhez a gyermekkedvezmények adóalap-meghatározását is, hogy azok ne változzanak). Az egyetlen érdemi változás, hogy – az ígéreteknek megfelelően – emelkedik a kétgyermekeseknek járó adókedvezmény összege: az eddigi 10 ezerről 12 ezerre havonta és gyermekenként (majd ez 2020-ig 20 ezer forintra nő).

A családokat érintő változásként hirdeti a kormány, ám valójában az élősertéseknél (illetve a húságazatban szinte általánosságban az élő- és vágott húsoknál) bevezetett visszaélések elleni áfa-intézkedések következményeként is vehető, hogy 2016-tól csökken a sertés tőkehús áfája. A jelenlegi 27 százalékos teher 5 százalékra mérséklődik, és a remények szerint ez meg is jelenik majd a hentes-pultok áraiban. Bár több ágazat reménykedett abban, hogy ennek mintájára náluk is elképzelhető lesz az adócsökkentés ez érdemben fel se merült: az esélyes módosító indítványok között nem bukkant fel ilyen javaslat. Holott például a baromfisok joggal aggódhatnak: a közvetlen versenytársnak tekintett sertéshús alacsonyabb áfája valódi versenyelőnyt jelent.

A vita során a legjobban a bankok jártak, összesen további 10 milliárdos adócsökkentést kaptak a korábban az EBRD-vel kötött megállapodás szerint már megadott 60 milliárdon felül. A bankadó a megállapodásnak megfelelően csökken (a 2014-es mérlegfőösszeg lesz az alapja, és a teher 50 milliárd forint felett 0,53 százalékról 0,31 százalékra, 2017-ben és 2018-ban 0,21 százalékra csökken.) Ezt egészíti ki a hitelezés növekedése esetén járó kedvezmény: azon pénzintézetek között, amelyek a vállalati kölcsöneik állományát 2009 és 2014 között növelték 7 milliárd forintot osztanak el annak arányában, amilyen részben az összes növekedésből kivették a részüket. A vállalati hitelezést 2014 és 2015 között emelők között ugyanilyen arányban osztják szét az összegeket.

Kedvezőbb lett az adóhitel intézménye is. Az eleve újdonságnak számító rendelkezés a gyors (egy év alatt ötszörösnél nagyobb) növekedést elérő cégeknek ad kedvezményt: a nyereségnövekedésre jutó adót csak két év alatt kell kifizetniük. Az elfogadott szabály ráadásul megengedi majd azt is, hogy a kedvezményt igénybe vevők cégek, ha beruháznak és a létszámukat is növelik az adóhitelként nem befizetett összeg 70 százalékát (új foglalkoztatottanként 10 millió forintot) is megtakaríthassák.

Az eredetileg benyújtott, viszonylag rövid, hét főbb pontban összefoglalható adómódosítást (többek közt: szja-, áfa- és bankadó csökkentés) összesen 11 nagyobb módosítással egészítették ki – köztük több visszamenőleges szabállyal. Így visszamenőlegesen (már az év elejétől) adnak például adómentességet a magánpénztárt otthagyóknak a kifizetett reálhozamra, és extra – 300 ezer forintos kedvezményt – azoknak, akik a pénzt önkéntes nyugdíjpénztárba viszik át.

Hasonlóan januártól visszamenőleg érvényes szabály, hogy őstermelésnek számít az energiaerdőből származó tüzifa és forgács értékesítése, valamint már az idén adómentes lett a Nemzeti Tehetség Program keretében adott ösztöndíj is. A BKV-nak kedvez az a szabály, hogy az idén nem kell a cégnek azért nyereségadót fizetnie, mert az állam átvállalta tőle az adósságát: az adózás előtti eredményt 2015-ben a cég csökkentheti majd az állam által elengedett vagy átvett kötelezettségeinek összegével.

Megszavazott változások

  • Csökken az szja 16-ról 15 százalékra
  • A kétgyermekesek adókedvezménye havi 20 ezer forintról 24 ezer forintra nő (majd fokozatosan 40 ezerre 2018-ig)
  • A vágott sertéshús áfája 27 helyett 5 százalék lesz
  • Csökken a bankadó, és extramérséklést kapnak a hitelezést növelők
  • Kedvezményt kapnak a távközlési cégek a szélessávú hálózatépítésre a vezetékadóból
  • Megmarad a dohánycégek adója
  • Háziorvosok, fogorvosok és védőnők iparűzési adómentességet kaphatnak
  • Adóhitel a gyors nyereségnövelőknek, amely beruházás esetén kedvezmény is lehet
  • Már az idén adómentes a nemzeti tehetség program ösztöndíja
  • Már az idén kedvezményt kaphatnak a magánpénztárak elhagyói
  • Már az idén őstermelői tevékenység az energiaerdő
  • Áfa-szerinti közcélú adomány az oktatási intézmény természetbeni támogatása
  • Játékadó 3 százalékát játékos-védelemre fordítja az állam
Hirdetés