idojEgy jövőbeni, egyelőre csak elképzelt időjárás-jelentés alapozta meg a Szekszárdi Klímakör, a Zöldtárs Alapítvány és a megyeszékhely önkormányzata által szervezett csütörtöki, Klímajövő a Kárpát-medencében című konferenciát.

A videóban a virtuális hölgy arra figyelmeztetett, hogy a következő napokban is marad negyven fok felett a szeptemberi hőmérséklet és lehetőleg mindenki több mint százas faktorú fényvédővel kenje be magát. A megcsappant területű Balaton már csak korlátozott számban látogatható, és éppen csak bokáig ér, míg a tokaji borvidék termése már csak a nagyszülők emlékezetében él. Sőt, a szőlőt Szekszárdon is felváltja a datolya 2050-re. Hiába tűnik mindez rémképnek, a világ efelé halad. A konferencia díszvendége Bencsik János országgyűlési képviselő, a Fenntartható Fejlődés Bizottság alelnöke előadásában kifejtette, hogy a modellezések alapján ritkábban, de nagyobb mennyiségben fog esni, a hőmérséklet pedig folyamatosan emelkedni fog. A változáshoz teljes társadalmi és gazdasági megújulás, értékrend változás kell.

A konferenciát Ács Rezső polgármester nyitotta meg, azt hangsúlyozva, hogy Szekszárd klímabarát településként a jövőben is kiemelten kezeli a környezettudatosságot. Folytatni szeretnék az iskolák és az óvodák felújítását, amely a korszerű energiafelhasználást szolgálja, de ez a polgármesteri hivatal közelgő renoválása során is lényeges szempont. A városvezető kiemelte a szelektív hulladékgyűjtés fontosságát, amelynek megvalósításában az Alisca Terra régiós szinten is élen jár. Programjaikkal, játékos feladataikkal ráadásul a fiatalokat is igyekeznek megszólítani, a gyerekeken keresztül pedig a szülőket is elérni.
Ács Rezső azzal összegezte mondanivalóját, hogy véleménye szerint a város cégeivel, intézményeivel és a szekszárdiakkal együtt sokat tettek a környezettudatosság érdekében.

Januárban 75 milliméter eső hullott térségünkben
– Hazánknak hatvan-hetven százalék esélye van a klímaváltozás átvészelésére – mondta egy cikkre hivatkozva Kővári László agrármeteorológus a Szekszárd időjárása az elmúlt 40 évben című előadásának bevezetőjében. Egy másik írásból merítve pedig arra figyelmeztetett, hogy húsz év múlva vízért folytatott háborúk törhetnek ki, és klímamenekültek áradatára lehet számítani. Az aktuális helyzettel kapcsolatban elmondta, hogy januárban 75 milliméter eső hullott, ami a sokéves átlag kétszerese, ehhez pedig nagy légnyomással intenzív meleg front társult. Kővári László szerint hőségriadókra kell készülni a jövőben. A melegebb időjárásnak ugyan van egy olyan pozitívuma, hogy Szekszárdon, az északi területeken is jobb szőlőtermésre lehet számítani, viszont a kártevők is előbb megjelennek, mint az őket pusztító madarak.

Sok múlik a fosszilis energia felhasználáson
Baka György, a Zöldtárs Alapítvány elnöke elmondta, hogy helyi szempontból a konferencia záró részében elhangzó előadások voltak a leglényegesebbek, hiszen olyan gyakorlati példákat mutattak be, amelyek segíthetik az egyént abban, hogy a saját környezetében tegyen a klímaváltozás ellen. Ilyen pozitívum a társasházak tetejére telepített napelemes rendszer, amely egyre népszerűbbé válik, már a hatodik tízemeletesre telepítenek ilyen rendszert. Baka György egy másik szakembert idézve azt is elmondta: a mi generációnk az első, amelyik a bőrén érzi a klímaváltozást, és az utolsó, amelyik még tehet ellene. Az, hogy ez sikerül-e, csak 20-30 év múlva derül ki. De a fosszilis energia felhasználás mérséklésén sok múlik. Elhangzott továbbá, hogy a tizenöt legmelegebb év – 1998 kivételével – mind a 2000-es évek voltak.

(teol.hu)

Hirdetés