kozterhaloTartalmas konferenciával indult útjára a Köz-Tér-Háló a családokért projekt Alsómocsoládon. Az Európai Unió támogatásával megvalósuló program elsősorban a sásdi és dombóvári kistérség 11 településének  mélyszegénységben élő lakosságát célozza, de a közösség egészét szeretné mozgósítani annak érdekében, hogy a kistelepüléseken élők  együtt gondolkodva, tervezve, cselekedve  maguk is aktív részesei legyenek az őket érintő változásoknak.

 

4 településen elindult olyan speciális közösségi terek, épületek „Praktikák Háza” kialakítása, melyek mindegyike egy  korábbi „közösségi tér” élővé tételével szolgálja majd a helyi társadalmat. A régi-új épület vagy épületrész és a hozzá tartozó nyitott terek adják a gyakorlati képzések hátterét, terepet a közös munkálkodáshoz, az együtt kialakított új tevékenységformák kipróbálásához a család minden tagja, és a tágabb közösség számára.

Ezeken a helyeken valósulhatnak meg a következő programelemek, a fő cél a gyakorlati tudás, praktikus ismeretek beépítése a hétköznapokba:

Hasznos ismeretek a ház körül és a kertben, alapvető építési, javítási technikák férfiaknak (készségek elsajátítása, hogy a családfők képesek legyenek otthonaik karbantartására, felújítására, udvaruk rendben tartására, a munkaerő-piacon pedig segédmunkák elvégzésére).

Háztartási praktikák nőknek (az anya tudja ellátni a családot, tudjon  minta lenni, biztonságot adni, bővüljenek a háztartási és életvezetési ismeretei, s ezzel javuljon a családok helyzete)

MAGONC-TANODA – gyermekprogramok, tankert kialakítása, tehetséggondozás az iskolákkal közösen (a gyermekeket a család és a segítők által alkalmassá tenni az önálló életvitelre, a közösségbe való beilleszkedésre és új család alapítására, erősíteni a kötődést, a vidéki élet értékeinek felismerését).

A program ugyanakkor a család egészét állítja a figyelem középpontjába, a családokra, mint a természetes és legfontosabb közösségekre fókuszál. A térségben élő, a településekhez kötődő családi mentorokon keresztüli elsődleges bizalomépítés és kapcsolattartás mellett ezt kívánja szolgálni a szakmai stáb egésze, és az a civil és szakmai háló, akikkel együttműködnek a projekt során.  

A konferencia második részében  Tóth Gábor élelmiszeripari mérnök Kézben tartható idő, kézben tartható egészség  címmel tartott előadást. Őt követte Major Gábor, aki a Máltai Szeretetszolgálat projektjein keresztül mutatta be  segítés komplex folyamatát, melynek elemei a bizalomépítés, a jelenlét, szükségletekre válaszoló, rugalmas  programok és sok-sok idő. Somos László atya a Kaposfői Szent Erzsébet Karitasz képviseletében arról tett tanúságot, hogy nincs  hatékonyabb eszköz a mindennapi figyelemnél, az emberi méltóság erősítésénél, és a türelemnél a cigány közösségek megsegítésében.

Ezt követően műhelybeszélgetések keretében sor került három olyan téma feldolgozására, melyek szorosan kötődnek a felzárkóztatás sikerességéhez:

·        Hogyan érhetjük el leghatékonyabban a célcsoportot, és hogyan tartható fenn, erősíthető meg a bizalom

·        Szociális-szolidáris gazdaság, mint lehetőség

·        Közösségfejlesztés mint eszköz és lehetőség a helyi társadalomfejlesztésben

Az izgalmas beszélgetéseket a Köz-Tér-Háló projekt és a Konzorciumi partner DDRFK munkatársai vezették.

A szándék szerint ezek a beszélgetések is hozzájárulnak majd ahhoz a folyamathoz, együttgondolkodáshoz és komplex cselekvéshez a jelenlevő szakemberek között, ami egyik záloga lehet az eredményességnek.

Saját mottójuk:

Nem az a legfőbb cél, hogy minél több és jobb szociális szolgáltatás legyen a térségben, hanem az, hogy úgy fejlődjenek a helyi „személyes és közösségi kapacitások”, hogy minél kevesebb külső segítőre legyen szükség.

Hirdetés