szigEgy budapesti okmányiroda három ügyintézője ellen emelt vádat a Fővárosi Főügyészség hamis személyi iratok kiállítása miatt. A vád szerint korábban honosított személyek adataival állított ki más személyek részére jogosulatlanul magyar hatósági igazolványokat.

Az ügy elsőrendű vádlottja 2014 és 2015 között anyagi ellenszolgáltatás fejében hivatali ügyintézésekben vállalt közreműködést. A három vádlott ügyintéző a Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatala (KEKKH) egyik budapesti kirendeltségén dolgozott, egyikük kormánytisztviselőként, a másik két ügyintéző pedig főmunkatársi besorolásban.

A vád szerint az elsőrendű vádlott hivatali ügyintézései során ismerkedett meg a másod- és harmadrendű vádlottakkal, akikkel jó kapcsolatot alakított ki, majd később rávette őket arra, hogy az általa hozott ügyfelek részére más, korábban honosított személyek adatainak felhasználásával hamis személyi okmányokat (személyi igazolványt, vezetői engedélyt, útlevelet) állítsanak ki. A vád szerint a negyedrendű vádlott, bár nem az elsőrendű vádlott rábírására, de hasonló módon állított ki hamis okmányokat.

A hamis okiratok kiállításáért cserébe az egyik ügyintéző egy 120 ezer forint értékű, vidéki hotelbe szóló ajándékutalványt kapott az elsőrendű vádlottól. A másod- és harmadrendű vádlottak a fentiekhez hasonló, más bűncselekményt is elkövettek: azaz ismerősük, illetve hozzátartozójuk kérésére jogosulatlanul lekérdezték gépkocsik adatait a gépjármű-nyilvántartásból.

A Fővárosi Főügyészség az ügyben hivatali vesztegetés, hivatali visszaélés, több rendbeli hivatalos személy által elkövetett közokirat-hamisítás bűntette és más bűncselekmények miatt nyújtott be vádiratot az illetékes bíróságra.