jogar bocskaiA csaknem egy esztendeig készült másolatot turisztikai pályázat keretében készíttette el a város önkormányzata. Készül a korona is.

A hajdúszoboszlói városházán sajtótájékoztató keretében adták át a Bocskai-jogar hiteles másolatát, melyet az önkormányzat a „Magyar szürkék útja–Oxenweg” megyei konzorciumi projekt részeként készíttetett.

A jogarmásolatot Czeglédi Gyula polgármester Takács József ötvös-gemmológustól vette át, aki közel egy évig, jelentős ötvösstábbal dolgozott a másolaton.

A jogar 79 és fél centiméter hosszú, 1740 gramm a súlya, aranyozott ezüstből készült és 64 türkiz díszíti. Az eredetivel szinte teljesen megegyezik Bocskai István jogarának másolata. A fejedelmi díszbuzogány elkészítése komoly kihívást jelentett az alkotóknak.

- Nem újat, szebbet, mást kellett csinálni, hanem ugyanazt. A legizgalmasabb része az volt, hogy ki kellett találni, annak idején, hogyan csinálták. - mondta el Takács József.

A szaktudományos hátteret a hajdúszoboszlói Bocskai István Múzeum biztosította a projekthez. Bihari-Horváth László múzeumigazgató szervezte meg a bukaresti Román Nemzeti Történeti Múzeumban őrzött eredeti jogar felmérését és dokumentálását, amely hiteles alapot biztosított a szakszerű kivitelezéshez.

A műtárgy másolat a Bocskai Múzeum idén nyíló Fejedelmi Kincstárában lesz megtekinthető, a készülő Bocskai-korona másolatával együtt.

- A korona is hamarosan el fog készülni. Szeretnénk a nagyközönségnek megmutatni, természetesen nem kisajátítva, a többi hajdúváros számára is hozzáférhetővé tesszük vándorkiállítás keretében - hangsúlyozta Czeglédi Gyula, a Hajdúszoboszló polgármestere.

Az átadáson elhangzott: Pajna Zoltán, a hajdú-bihari közgyűlés elnöke a pályázati konzorcium vezetőjeként a megyei értékekre épülő turizmus fejlesztését tűzte ki célul egy kulturális turisztikai útvonal kialakításával.

Az útvonalon lévő, a konzorciumban részt vevő települések – többek között – a pásztorkultúra és a hajdúmúlt témáiban hoznak létre új turisztikai attrakciókat. Ezek egyike lesz a Fejedelmi Kincstár, amely méltán járul majd hozzá Hajdú-Bihar megye kulturális turizmusának fejlődéséhez.

(Dehir.hu)