bun1A rendőrségi statisztikák szerint arányaiban a budapesti II. kerületben történik a legtöbb betörés. Vidéken pedig azok szembesülnek a legtöbb bűnesettel, akik Siófokon járnak. Érdekes módon egy ingatlanos honlap elemzi rendszeresen ezeket az adatokat – írja a Világgazdaság.

Tavaly Budapesten az V. kerületben regisztrálták a legtöbb bűnesetet, a VI. kerületben a számok alapján javult a közbiztonság, így ez a városrész a második helyre lépett, míg ezúttal az I. kerület lett a harmadik. Ez nem csoda, hiszen a kriminológusok szerint mindig a legsűrűbben lakott és a vagyonosabb területeken van a legtöbb bűncselekmény.

A vizsgált vidéki városok közül 2014-ben is Siófokon történt a legtöbb bűncselekmény, ezer lakosra vetítve több mint 47. Viszont ez a szám jóval kevesebb, mint 2013-ban volt. A Balaton fővárosának is nevezett településen több mint 1100 bűncselekményt regisztráltak tavaly.

Kocsikat nem lopnak

Tavaly 15 százalékkal csökkent az autólopások száma az előző évhez képest, de még mindig több mint 4800 lopás történt. Budapesten jelentik be a legtöbb esetet: a fővárosban majdnem minden kétszázadik autóra jut egy ilyen káreset, országosan csak minden 770-re. A magyar tolvajok 2014-ben legjobban a Suzuki Swiftet vitték, az autovadasz.eu oldal adatai szerint ez évek óta így van. A márkákat tekintve a sorrend: Volkswagen, Suzuki, Toyota, Ford, Opel, Renault.

Természetesen Siófokon a kiemelkedő turizmus miatt nyaranta megsokszorozódik a „lakosság”, így nem is csoda, hogy jellemzően a lopásokra specializálódott elkövetők egyik legfontosabb bázisa a város.
Az Otthontérkép rendőrségi statisztikák felhasználásával készült tanulmányából az derül ki, hogy amennyiben eltekintünk a két véglettől, és csak a nagyobb lélekszámú megyei jogú városokat vizsgáljuk, akkor ezer lakosra vetítve 38 bűnesettel Szolnok vezeti az összesített listát. A legbékésebb városunknak Sopron számít a maga 17 bűncselekményével ezer lakosonként.

A kamera jó rendőr

A fővárosi regisztrált bűncselekmények száma 2014-ben 15,4 százalékkal csökkent az előző évhez képest – derült ki a Budapesti Rendőr-főkapitányság beszámolójából. A 2013-as 106628 után, tavaly 90207 bűncselekmény történt. Legjobban a közterületen elkövetett bűncselekmények száma csökkent – valószínűleg a kamerarendszerek terjedésének köszönhetően –, csaknem 40 százalékkal. 16,2 százalékos csökkenés figyelhető meg, a lopások, a betöréses lopások számának alakulásában.

A rendőrség több mint öt éve készít naprakész bűnügyi és baleseti térképet, amelyet saját internetes oldalán közzé is tesz, és bárki hozzáférhet. Az összesített kategóriában láthatjuk a városokban elkövetett bűneseteket, de rá lehet keresni az autókkal kapcsolatos lopásokra, a feltörésekre, lakásbetörésekre, személy ellen elkövetett bűnesetekre és a rongálásra-garázdaságra is városi, Budapesten pedig kerületi bontásban. Regisztrálni is lehet az oldalon, ekkor utcaszinten megnézhető a bűnesetek száma. Az oldalon különböző színnel jelölték, hol mennyi lakásbetörés, autófeltörés, személy elleni bűneset, rablás vagy garázdaság történt.

Nyugodt környék kell

Az ingatlanpiac és a közbiztonság között van összefüggés. A külföldi beruházók figyelembe veszik az ügyészség által összeállított bűnözési statisztikákat. A telekár, az elhelyezkedés, infrastruktúra, panoráma mellett, ötödik-hatodik szempontként már figyelembe veszik ezeket az adatokat is. Visszafele is érvényes mindez, az ingatlanfejlesztések is hatnak egy városrész biztonságára. Leginkább a vidéki és külföldi bérlők és vásárlók követik nyomon az ilyen adatsorokat.

Hirdetés