A kormány arról döntött, hogy az Egészséges Budapestért Program (EBP) keretében közel ötmilliárd forintot utal a fővárosnak. Igaz, az önkormányzatok alig kapnak ebből, nagy részét az állami kórházak viszik el.


Még 2019-ben egyezett meg a kormány és a főváros, hogy a kormány az EBP keretében 2020-2024 között évi 10 milliárd forinttal, tehát összesen 50 milliárddal támogatja a budapesti kerületek egészségügyi fejlesztéseit, cserébe a főváros hozzájárul az atlétikai stadion megépüléséhez.

Sajnálatos módon az első két év után akadozni kezdtek a kifizetések. Az átláthatatlan struktúrájú EBP-ből a kormány eddig összesen 23,4 milliárdot adott oda az ígért 50 milliárdból, holott időarányosan 2022 végén már 30 milliárdnál kellett volna tartania. 2023-ban pedig szintén híre-hamva sem volt a kifizetéseknek.

Mivel a korábban megítélt, lassan csordogáló támogatások felhasználását egy 2022-es kormányhatározattal 2024. december 31-ig meghosszabbították, minden bizonnyal ennek köszönhető a most feltüntetett közel ötmilliárd forintos kifizetés. Ugyanakkor Havasi Gábornak, a fővárosi önkormányzat egészségügyi tanácsnokának lett igaza, aki tavaly nyáron azt mondta, nem elég, hogy a 2024-es évi költségvetés tervezetében mindössze 8,7 milliárd forintot szánnak a programra, de ha utalnak is, várhatóan a pénzek jó részét majd nem a fővárosra vagy a kerületekre, hanem a Budapesten található állami intézményekre költik el.

S valóban, a legfrissebb Egészségügyi Közlönyből az derül ki, hogy a közel ötmilliárd forintot a kormány mindössze négy kerületre, viszont ennél jóval több, folyamatosan adósságokkal küzdő kórházra költi el.

Nos, a következő támogatásokra jut az Egészséges Budapestért Program idei (első?) csomagjából:

  • X. kerület, Kőbánya: Kőbányai úti gyermekfogászati rendelő felújítása – 100 millió forint
  • XVII. kerület, Rákosmente: Egészségház utcai háziorvosi rendelő felújítása – 80 millió forint
  • XX. kerület, Pesterzsébet: Vas Gereben úti Gyermek Egészségház fejlesztése, Pacsirta utcai gyermekorvosi rendelők felújítása, Szabadka utcai és Zamárdi utcai háziorvosi rendelők felújítása – 381,2 millió forint
  • XXII. kerület, Budafok-Tétény: háziorvosi rendelők felújítása – 305 millió forint
  • Budapesti Szent Ferenc Kórház: rehabilitációs kert, oktatáshoz eszközök beszerzése, tetőszerkezet beázás miatti cseréje – 400 millió forint
  • Észak-budai Szent János Centrumkórház: az 5. számú épület felújítása, átalakítása, energetikai korszerűsítése – 1 milliárd forint
  • Budapesti és egyes Pest vármegyei kórházakban aggregátorok beépítése, beüzemelése: Jahn Ferenc Dél-pesti Kórház és Rendelőintézet (2 darab), Országos Mentális, Ideggyógyászati és Idegsebészeti Intézet – Országos Klinikai Idegtudományi Intézet (1 darab), Kistarcsai Flór Ferenc Kórház (2 darab), Szent Margit Kórház (2 darab), Uzsoki Utcai Kórház (2 darab) – 501,65 millió forint
  • Budapesti kórházak Wifi hálózatának kiépítése: Dél-Pesti Centrum (ezen belül a Szent László és a Szent István kórházban, valamint a Hematológiai Intézetben), Észak Pesti Centrum kórház (Honvéd Kórházban), Jahn Ferenc Dél-pesti Kórház részére, Országos Korányi és Pulmonológiai Intézet részére, Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet részére – 2,2 millió forint.

Emlékeztetőül: hiába állapodott meg a főváros és a kormány arról, hogy az atlétikai stadion jóváhagyásáért és a Diákváros tervének meghagyásáért 50 milliárdot adnak budapesti egészségügyi fejlesztésekre, a kormány többszörösen megszegte a megállapodást. Egyrészt a Diákváros helyét az azóta ideiglenesen felfüggesztett kínai Fudan Egyetem építésére adta át, másrészt elapadt az egészségügyi beruházások állami forrása is. 2021-ben még jól működött az EBP, a kerületek megkapták az extra fejlesztési pénzt, de ez volt az utolsó alkalom, attól fogva állandó tologatások, átprogramozások, és visszamondások jellemzik a projektet.

(mfor.hu)

Hirdetés