A tiszajenői gyógyvizet Mira vízként is ismerik. A településen összesen négy gyógyvízforrást tartanak nyilván. A keserűsós gyógyvizet elsősorban ivókúrákhoz használják. Most veszélybe került a helyi vízkészlet, valamint többek megélhetése is.


Négy gyógyvizes kutat tartanak számom Tiszajenőn. Az azokból származó, Mira néven is ismert vizet fürdéshez nem, viszont ivókúrákhoz használják. A helyi gyógyvíz nátrium-szulfátot (glaubersót) tartalmaz, valamint konyhasóban és magnézium-szulfátban (keserűsó) is gazdag. Enyhe hashajtó, béltisztító hatású, részben emiatt alkalmazzák fogyókúrákhoz is. Közvetetten segíthet csökkenteni az elhízás mellékhatásaként jelentkező cukorbetegség tüneteit, valamint hozzájárulhat a magas vérzsírszint csökkentéséhez.

A Szoljon azonban arról ír, hogy bajban van a nagy múltú tiszajenői gyógyvíz. Az utóbbi időben tízről ötre csökkentették a helyi palackozóüzemben dolgozók számát, miután a palackozást áthelyezték egy parádsasvári üzembe.

A vízforgalmazó cég szerint a leépítés egyik oka az, hogy csökkent a kereslet a Mira termékekre. Annyi alkalmazottat hagytak Tiszajenőn, amennyi a vízkinyerésnél és a szállításnál szükséges. Viszont más probléma is van a gyógyvízzel kapcsolatban, mégpedig a csapadékhiány.

„Tudni kell, hogy a Mira vizet alig pár méteres mélységből hozzuk felszínre, az agyagos földből kioldódó ásványi sókkal dúsítottan, ez teszi a vizet gyógyhatásúvá. Nos, ha nincs eső, nincsen Mira gyógyvíz sem. Kiapadóban van a terület e tekintetben” – tájékoztatott a cég egyik vezetője.

Egyébként a magyarországi szabályozás különbséget tesz termál-, ásvány- és gyógyvizek között. Hazánknak mindháromból meglehetősen gazdag készletei vannak speciális geológiai és hidrogeológiai adottságai miatt.

Termálvíznek kizárólag a 30 °C-nál melegebb felszín alatti vizeket lehet nevezni. A hévizes kutak száma az uniós átlaghoz képest szigorúbb meghatározás ellenére is eléri a húszat az országban.

Ásványvíznek csak azok a vizek nevezhetők, amelyek a föld mélyéről származnak, káros anyagot nem, de minimum 1000 mg/l természetes ásványi anyagot tartalmaznak.

Azok az ásványvizek pedig, amelyeknél tudományosan alátámasztható, hogy az egészségre pozitívan hatnak, gyógyvíz minősítést kaphatnak az illetékes hatóságoktól.

(Haszon)

Hirdetés