interFolytatódik a már jó ideje megfigyelhető tendencia, és nem is akármilyen mértékben: több mint negyedével több adathalász kísérletet regisztráltak 2018 harmadik negyedévében, mint az azt megelőző három hónapban – írja a Magyar Idők.

Az adathalászatot a legtrükkösebb kibertámadási módok között tartják számon, mert pszichológiai manipulációs technikákra épül és akár észrevétlenül károsítja a megtámadottat. A legtöbb esetben a csalók elkészítik egy megbízható kezdőlap másolatát, és ráveszik az áldozatot, hogy adja meg hitelesítő adatait más értékes informá­ciókkal együtt, vagy fizessen nem létező szolgáltatásokért. Az ilyen támadások következményei az anyagi veszteségtől akár teljes szervezetek veszélyeztetéséig is terjedhetnek, ha az alkalmazottak nem voltak eléggé figyelmesek, és megadták a csalóknak a rendszerhez hozzáférést biztosító hitelesítő adatokat – emlékeztetett a Kaspersky Lab.

A kiberbiztonsági vállalat 2018 harmadik negyedévében több mint 137 millió olyan kísérletet akadályozott meg, amely csaló weboldalra irányította volna a potenciális áldozatot. Ez a szám 27,5 százalékkal haladja meg a második negyedévben mért értéket, és több mint a fele a teljes 2017-es évben regisztrált mennyiségnek. Az adathalász támadások számának gyors növekedése nem okozott meglepetést a szakértők körében, beleillik a 2018-as trendbe.

Különösen veszélyeztetett a pénzügyi szektor: az összes adathalász támadás több mint harmada bankokat, fizetési rendszereket és internetes kereskedőket célzott meg.

Az idei harmadik negyedév leginkább Guatemalát sújtotta, az összes támadás csaknem 19 százaléka irányult a közép-amerikai országba, amelyet Brazília követett 18,6 százalékkal, Spanyolország pedig 17,5 százalékkal került a harmadik helyre.

– A már jó ideje megfigyelhető növekedést több tényező is befolyásolja – mondta Nagyezsda Gyemidova, a Kaspersky Lab kutatója. Szerinte a csalók időről időre új sémákkal és trükkökkel állnak elő, de más bűnözőktől is ellesnek ötleteket. Gyakori a hivatalosnak tűnő értesítések kiküldése, az iPhone pedig továbbra is népszerű csalétek. Ráadásul a csalók nagyon naprakészek, lépést tartanak az informatikai frissítésekkel.

A szakértők szerint a megfelelő körültekintéssel elkerülhető, hogy adathalász támadásnak essünk áldozatul. Mindig érdemes ellenőrizni a beérkező e-mailek forrásának valódiságát, vagyis a küldő e-mail-címét, mielőtt rákattintunk az abban küldött linkre.

De még jobb – bár időigényesebb –, ha rá se kattint a hivatkozásra, hanem inkább begépeli azt a böngésző címsorába, mert így meggyőződhet róla, hogy az üzenetben szereplő hivatkozás neve nem takar-e egy másik hiper hivatkozást.

Hirdetés