tv22A Privátbankár.hu információi szerint a kormány eltörli a stabilitási törvénybe lefektetett adósságszabályt. Eddig is sok kritika érte a stabilitási törvénybe írt adósságcsökkentő képletet, amely a kormány adósságleépítési törekvéseit nem erősítette.

A kormány eltörli a stabilitási törvénybe lefektetett adósságszabályt – írja aPrivátbankár.husaját információkra hivatkozva. Szakértők már több fórumon kritizálták eddig is a törvényt, a kabinet végül az uniós kritikáknak engedve írhatja át a szabályt a portál információ szerint. Bár konkrét információk nincsenek az új szabályozásról, az biztos, hogy az EU által is támogatott, a prociklikusságot – vagyis azt, hogy mindig akkor adósodunk el, amikor az országnak jól megy – minél inkább kizáró szabályozás irányába léphet egy nagyot hazánk.

A kormány az államadósság elleni harcot a 2011 elején életbe lépett alaptörvénybe is beleírta. E szerint „amíg az államadósság a teljes hazai össztermék felét meghaladja, az Országgyűlés csak olyan központi költségvetésről szóló törvényt fogadhat el, amely az államadósság teljes hazai össztermékhez viszonyított arányának csökkentését tartalmazza". A stabilitási törvény rögzítette azt a képletet, ahogy az államadósságnak csökkennie kellene. E szerint a forintban mért államadósság az infláció és a gazdasági növekedés felének különbségével nőhetne. Ez az, amit most törölni készül a kormány.

Az alkotmányban marad ugyan az alapszabály, de a képlet, hogy milyen módon is kell majd a jövőben csökkenteni az adósságrátát, változhat. A kormány már eddig is többször lazított a szabályon, és annak életbe lépését szinte születése pillanatában 2011-ről kitolta, egészen 2015-ig, vagyis először a 2016-os költségvetés megalkotásakor kellett volna figyelembe venni. A stabilitási törvénnyel kapcsolatos egyik legfőbb kritika az volt, hogy bizonyos körülmények között akkor is költekezhet a kormányzat, ha szárnyal a gazdaság, és éppen akkor kell szigorú költségvetési politikát folytatnia, ha elmarad az ország gazdasági teljesítménye a potenciális szinttől. Több helyen pedig homályosan fogalmaz a törvény, például nem egyértelmű, hogy a képlet érvényben marad-e akkor is, ha GDP-arányosan 50 alá csökken az államadósság.

A módosítással, melynek részleteiről még nem sokat tudni, a kormány az EU és a szakma által jobban elfogadott formula irányába tolhatja a szabályozást. Az kétségtelen, hogy – bár az adósságrátát nem sikerült gyorsan és látványosan lejjebb vinni – a kormány komolyan veszi az államadósság-mutató elleni harcot, a költségvetési kiigazítások és a magánnyugdíjvagyon jelentős részének államosítása is ezt a célt szolgálta, szolgálja.

 

Hirdetés