igazolA harmadik hullámra készül a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) a köztartozásmentes listára kerülésért, mivel a családi otthonteremtési kedvezményhez is szükséges az igazolás. Az önkormányzati képviselők és a kockázatos ekáer cégek már átestek ezen, ami az adóigazolással szemben ingyenes és csak tőlünk függ meddig érvényes.

Sok érintett érdeklődését keltette fel az utóbbi időben a csok, vagyis a családi otthonteremtési kedvezmény lehetősége. Az állami támogatás azonban – a szabályok szerint – csak akkor jár, ha a kérelem benyújtásának időpontjában a magánszemélynek nincs köztartozása. Az adóügyek megfelelő állását a polgárok két módon bizonyíthatják. Egyrészt beadhatnak 15 napnál nem régebbi keltezésű hatósági igazolást, de az is megfelelő, ha valaki szerepel a köztartozásmentesek kimutatásában - írja a profit7.hu.

A két módozat között számottevő különbség mutatkozik – mondta a Napi Gazdaságnak a NAV szóvivője. Kis Péter András elsőként azt emelte ki, hogy miközben az adóigazolás kiváltásáért illetéket kell fizetni, addig a pozitív listára költségek nélkül, ingyen lehet felkerülni. Lényegében az egyetlen feltétel, hogy a kérelmező ne tartozzon az államnak – jegyezte meg a szóvivő, majd két további lényeges szempontot említett meg. Az egyik, hogy ha valaki már szerepel a listán, onnan akkor kerül le, ha nem fizeti be időben a közterheket, vagy ha maga kéri nevének eltávolítását. A tagság így évekig is fennmaradhat.

Ezzel szemben az adóigazolás csak rövidebb ideig bír bizonyító erővel, így előfordulhat, hogy a dokumentumot újból és újból ki kell váltania az érintettnek – mutatott rá Kis Péter András. Fontos az is – jegyezte meg –, hogy a regiszterbe elektronikus úton beadható kérelem kitöltésével lehet jelentkezni.

A köztartozásmentes listát egyébként bárki elérheti, a közhiteles és online összesítés megtalálható az adóhivatal honlapján. A kimutatásban most 123 ezren szerepelnek: 74 ezer gazdasági társaság mellett 25 ezer egyéni vállalkozó és 24 ezer magánszemély nevét tartalmazza a hatósági lajstrom. Az adatok kapcsán megjegyezhető, hogy a pozitív nyilvántartás az utóbbi időszakban vált népszerűvé. Két évvel ezelőtt, 2013 tavaszán például 57 ezer tagot számlált az adatbázis, akkoriban körülbelül ezer magánszemély adatait tartalmazta a lista. Az idei esztendő elejére aztán benépesült a regiszter, 2015 első napjaiban már majdnem százezer vállalkozásról és magánszemélyről állítva ki pozitív bizonyítványt.

A tagság számának emelkedésében lényeges szerepet játszottak a 2014-es önkormányzati választások: a voksolás miatt valósággal megrohanták a NAV-ot a helyi közélet résztvevői. A politikusok persze nem önszántukból cselekedtek így, a regisztrációt a jog tette kötelezővé. A köztartozásmentesek táborának bővülését segítette a közúti áruforgalmazás ellenőrzésére hivatott, az év eleje óta élő elektronikus ellenőrző rendszer, az ekáer is. A szisztéma biztosítékot követel meg mindazoktól a gazdasági szereplőktől, amelyek kockázatosnak számító áruval, például bizonyos élelmiszerekkel, vegyi anyagokkal, ruhaneművel kereskednek. A biztosítékadási kötelezettség alól mentesülhet a vállalkozás, ha szerepel a köztartozásmentes regiszterben. Az adatok alakulásából arra lehet következtetni, hogy az utóbbi időszakban egyéni vállalkozók és társaságok ezrei kéredzkedhettek fel az ekáer miatt a NAV pozitív listájára.

Jó tudni, hogy a regiszter számos hatósági vagy más ügy elintézéséhez is segítséget nyújthat – hívta fel a figyelmet meg Kis Péter András. Ha valaki szerepel a kimutatásban, könnyebben juthat bevándorlási, letelepedési eljárásának végére, a cégek pedig a közbeszerzések alkalmával, vagy a magánmegrendelésekért folytatott versenyben használhatják fel listabeli tagságukat. A pozitív összesítésben résztvevők a bankkölcsön igénylésekor is hivatkozhatnak rá: nevük rajta van a köztartozásmentes lajstromon.

(hír6.hu)