mendrey laszlo01A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének elnöke a strasbourgi bírósághoz fordul a nemzeti pedagóguskari tagság miatt, mert az szerinte ellentétes az alaptörvénnyel és az európai uniós alapelvekkel.

A pedagóguskari tagság kötelezettsége sérti az egyéni döntési szabadságot, és szemben áll az alaptörvénnyel, amely azt írja elő, hogy a magyar állampolgárok egyéni döntésükkel bármilyen szervezet tagjai lehetnek, és értelemszerűen ki is léphetnek belőlük – mondta sajtótájékoztatóján a PDSZ elnöke, Mendrey László. Szerinte az európai uniós alapelvekkel egészen biztosan szemben áll a kötelező tagság.

Kitért arra is: álláspontjuk szerint a kari tagság „diszkriminatív”, hiszen csak a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ alkalmazottai és az önkormányzatoknál dolgozó pedagógusok számára kötelező. Az alapítványi, illetve az egyházi iskolákban dolgozóknak csak ajánlott. Nem indokolták, hogy miért van szükség a Nemzeti Pedagógus Karra, amely csupán „a kormányzat kiszolgáló szervezete”, és „alapvetően kiskorúnak nézi a pedagógusokat”, főleg az etikai kódex bevezetésével – sorolta tovább kifogásaikat a szakszervezet elnöke.

Azt már a PDSZ jogásza, Nyitrai Károly közölte, hogy egyetlen jogi lehetőségként maradt az, hogy az Emberi Jogok Európai Bíróságához fordulnak. Emlékeztetett: a Nemzeti Pedagógus Kar köztestület, tehát a pedagógusok azonnal a tagjai lesznek, amint közalkalmazotti jogviszonyt létesítenek, a régebb óta a pályán lévő pedagógusok pedig az erre vonatkozó jogszabály hatálybalépésével, 2013. szeptember elsején lettek a kar tagjai.

Óriási különbség, hogy a pedagóguskarival szemben a szakszervezeti tagság választható, de még az ügyvédi kamarába való belépéshez is szükség van egy felvételi kérelemre, az sem történik automatikusan – érvelt a szakszervezet jogásza.

Mendrey László még elmondta: azért fordul Strasbourghoz, hogy megtudja, ki lehet-e lépni a pedagóguskarból. Ha megáll a beadványa, akkor kezdeményezni fogja a kilépést. Közölte azt is, hogy nincs anyagi kártérítési igénye, szimbolikus lépésről van szó, azt tartja fontosnak, hogy ez példát adjon a kollégái számára, és ráébressze az államot: a 21. században az Európai Unió közepén tiszteletben kell tartani a demokratikus minimumokat.

Hirdetés