farolSebességjelző készülékek bírják lassításra az autósokat Szolnokon és néhány környékbeli kistelepülésen. Ezeket a készülékeket általában az önkormányzatok vásárolják a helyiek biztonsága érdekében. A tapasztalatok igen kedvezőek.

– Fék! Túl gyorsan mész! – figyelmezteti felesége Rákócziújfalu előtt Károly Bélát, akivel egy autóban utazunk. Sofőrünk azonnal lassít a megfelelő sebességre, még a műszerfalra sem kell pillantania, tudja, milyen gyorsan halad. A település előtt ugyanis sebességjelző készülék segíti a tájékozódásban az autósokat. Úgy tűnik, a készülék nem csak Bélára van hatással, a mögöttünk lévők is lelassítanak.

– Csak pozitívak a tapasztalataink a sebességjelzővel kapcsolatban – állítja Papp János, Rákócziújfalu polgármestere. – Meggyőződésem, hogy a sofőrök szinte mindegyikére hatással van a készülék, amióta felszereltük a kijelzőt, azóta nem volt baleset nálunk – teszi hozzá.

– Hogy megakadályozzuk a gyorshajtást a 442-es úton, próbálkoztunk külön lassítószigetek kialakításával, és kipróbáltuk azt is, milyen, ha csak a sebességjelzőt helyezzük ki Újfalu bejáratához. A kettő kombinációja a tökéletes! – teszi hozzá a polgármester. A település önkormányzata egyébként bő egy esztendővel ezelőtt vásárolta meg a két készüléket, darabonként csaknem félmillió forintért.

– Higgyék el, egy sebességjelző hat rendőrrel is felér! Persze, pluszban egy térfigyelő kamerarendszer is sokat tud segíteni – vélekedik.
Hasonlóképpen gondolkodik a szomszéd település, Rákóczifalva is.
– Önkormányzatunk hat évvel ezelőtt szereltette fel a 442-es főút mellett, a város északi határában a sebességmérő készüléket. A kihelyezést az indokolta, hogy a főúton nagymértékben megnövekedett a gépjármű forgalom, és hogy a főút kettészeli településünket. Az utat keresztező kerékpáros és gyalogos forgalomra a nagy sebességgel érkező gépjárművek fokozottan balesetveszélyt jelentettek – magyarázza a polgármester, Krizsán József. – Emiatt már többször fordult elő súlyos baleset ezen az útszakaszon, ezért önkormányzatunk úgy döntött, hogy sebességmérő készüléket helyez ki.

A készüléktől 200 méterre gyalogos átkelőhelyet is létesítettünk. Mindez lényegesen lecsökkentette a balesetek számát.
A településvezető elmondja, az a tapasztalatuk, hogy az autósok döntő többsége a kihelyezés óta betartja a sebességre vonatkozó szabályokat és figyelembe veszi a sebességmérő kijelzéseit, de sajnos még mindig előfordulnak a Kresz előírásait figyelmen kívül hagyó gépjárművezetők.
E két településen tehát bevált e sebességlassító módszer, máshol úgy gondolják, készülékre nincsen szükség. Martfűn sincsen például ilyen típusú, vagyis villogós sebességmérő tábla, de minden „bejáratnál” kamerák üzemelnek. Ahogy érdeklődésünkre a város önkormányzatánál elmondták: azoknak is van hatása, ottlétük lassítják a forgalmat. Hozzátették, szerencsére nem jellemző a belterületi száguldozás.


Szolnokon két sebességjelző működik

A Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Rendőr-főkapitányság információi szerint Szolnok belterületén két villogós sebességjelző készülék működik, melyeket a város egyik legfrekventáltabb, „legcsábítóbb” útszakaszain helyeztek el. Az egyik a Széchenyi körúton található, ahol számos alkalommal történt baleset a gyorshajtás miatt.
– A digitális jelzőkészülékek folyamatosan jelzik a haladási sebességet, így általános tapasztalatként elmondható, hogy az ilyen készülékekkel felszerelt utakon a vezetők lassítanak, és igyekszenek jobban betartani a sebességhatárokat. A kihelyezett készülékek elősegíthetik a balesetek számának csökkenését, ezzel is elérve baleset-megelőzési célzatát – magyarázza Dr. Botkáné Belinszky Nóra sajtóreferens.

Hirdetés