balatÉleződik a feszültség a helyi lakosság és az üdülők között Balatonkenesén.  Az önkormányzat a múlt csütörtökön kerített le egy 200 méteres szabad partszakaszt, hogy ott fizetős strandot alakítson ki. Az üdülni vágyókat felháborította a korábban hallgatólagos alapon működő,féllegálisfürdőhely megszűnése. A polgármester elismerte, hogy hibát követett el azzal, hogy nem vonta be a civileket az egyeztetésbeírja a hvg.hu.

A hvg.hu riporterének szeme láttára alakult ki csaknem tettlegességig fajuló szóváltás egy üdülőtelek-tulajdonos és egy helyi lakos között Balatonkenesén a hétvégén lezárt partszakasz miatt. Az önkormányzat döntése egymásnak ugrasztotta a helyieket és az üdülő-tulajdonosokat. A hvg.hu stábja szemtanúja volt az erőteljes szóváltásnak egy helybeli és egy üdülő férfi között, majdnem verekedésbe torkollott a vita. A kenesei lakos szerint a partszakaszt jogában áll elzárni a fürdőzők elől az önkormányzatnak, mivel balesetveszélyes.

Tömör István, Balatonkenese fideszes polgármestere elmondta, hogy az érintett, bejáró nélküli partszakaszra, amely hivatalosan közpark, kihelyezték a "Fürödni tilos!" táblát, ám sokan mégis fürdőzésre használták, ami már balesethez is vezetett. Az utóbbi időben több panasz is érkezett emiatt hozzájuk, ezért döntött úgy a testület, hogy lekerítik a mintegy 200 méter hosszú, 10-25 méter szélességű parti sávot, majd strandnyitási engedélyt kérnek. Ő abban reménykedik, hogy egy-két héten belül megtörténik a vízminőség-vizsgálat, fogadnak vízi mentőt, elhelyeznek egy strandlejárót, és fizetős strandként megnyithat ez a partszakasz is. A polgármester úgy nyilatkozott, hogy nem bevételszerzés céljából létesítenek a már meglévő fizetős strandjuk közvetlen szomszédságában egy másikat, illetve hosszabbítják meg annak a területét, hanem kifejezetten a balesetmegelőzés miatt. Strandbelépőt azért fognak szedni, hogy némileg egyensúlyozzák a szakasz fürdőhellyé alakításának költségeit.

Az üdülők arról beszéltek a hvg.hu-nak, hogy az önkormányzat működtet ugyan egy szabadstrandot egy kilométerre a lezárt partszakasztól, ám ez nagyon kicsi, körülbelül 5-10 méter széles és egyetlen stég áll a fürdőzők rendelkezésére. A nyaralók pozitív lépésnek tartják, hogy homokossá tette a városvezetés a strandot, de egyáltalán nem elégedettek a nem fizetős szakasz méretével. Több strandoló elmondta, hogy a hétvégén csak tömött sorokban tudtak csak bemenni a Balatonba, a parton nem volt elegendő hely pihenésre, sportolásra. A fizetős strandot a fürdőzők alig használják, a felnőtt jegy 550, a diák és nyugdíjas jegy 350 forint a balatonkenesei Vak Bottyán strandra. Az üdülők nagy része fel van háborodva a partszakasz lezárása miatt, többen azt hangsúlyozták, hogy nem szeretnének fizetni a strandolásért. 

Egy telektulajdonos elmondta nekünk, hogy nem tudja hol bevinni a vitorlását a vízbe, mások arra panaszkodtak, hogy nem tudnak kiülni az esti naplementébe hattyúkat etetni a lekerítés óta. Az nyaralók szerint, nem fogadható el az önkormányzat azon indoklása, hogy rossz a víz minőség az érintett szakaszon, mivel a fizetős strandon sokkal rosszabbak az állapotok – a Balaton alja hínáros, több helyen köves a talaj vagy az iszap mély és besüpped. Egy parti étteremtulajdonosa azt nehezményezte, hogy amióta lezárták a szakaszt, nincs forgalom a vendéglátóegységben. Az intézkedés hatására a civilek tiltakozásként a kormányhivatalhoz fordultak, aláírásgyűjtésbe kezdtek, és fórumot hívnak össze a település képviselő-testületének meghívásával.

A kenesei polgármester elismerte, hogy hibát követett el azzal, hogy zárt körben tartotta az egyezkedéseket a partszakasz lezárásáról és nem hívta meg a civileket a megbeszélésre. Ugyanakkor elmondta, hogy aggályosnak tartja néhány üdülő férfi viselkedését, akik polgári engedetlenségre hivatkozva kidöntötték a póznákat és bementek a vízbe az érintett partszakaszon. Amikor az önkormányzat által fizetett őrző-védő cég biztonsági alkalmazottja megpróbált fellépni ellenük, kicsavarták a kezét, amit később be kellett gipszelni.

Hirdetés