klimaA Régiók Bizottságában (az Európai Unió helyi és regionális képviselőinek közgyűlésében) Tüttő Kata MSZP-s hegyvidéki önkormányzati képviselő jegyzi azt az önálló indítványt, ami a Polgármesterek Szövetségének jövőjére, folytatására tesz javaslatot.

Hétfőn ülésezett az ENVE (környezet, klíma- és energiavédelem) szakbizottság, és nagy többséggel fogadta el a zöldebb Európáért harcoló képviselő indítványát.

A Polgármesterek Szövetségének mozgalma a vártnál sokkal sikeresebb. 2008 óta több mint 6400 önkormányzat csatlakozott, és vállalt 20%-nál nagyobb szén-dioxid kibocsátás csökkentést. Ezen kezdeményezésben az elköteleződésen túl konkrét terveket kell elfogadni, és a teljesítést is ellenőrzi a szövetség. A Közép-Kelet Európai országokban egyelőre kevés település csatlakozott, így a Polgármesterek Szövetsége nagyobb hangsúly kíván fektetni a jövőben a térség településeinek integrálására. Budapest már belépett.

Leszámítva Közép- és Kelet-Európát, a Szövetség már elindult a globálissá válás irányába, hiszen Új-Zélandtól Ukrajnán át, Dél-Amerikai városok is csatlakoztak már, ez hangsúlyosabb szerepet fog kapni a jövőben.
A Szövetségnek javasolt egyik legfontosabb cél, hogy 2030-ig 50%-os kibocsátás csökkentést érjenek el a városok.

Miközben a világ vezetői még csak készülnek a párizsi klíma csúcsra, az európai városok már évek óta komoly erőfeszítéseket tesznek a szén-dioxid kibocsátásuk csökkentésére. Az EU-s cél 20%-os csökkentés 2020-ig, de van több mint 6000 olyan európai város, amelyik sokkal ambiciózusabb célokat valósít meg. A Polgármesterek Szövetsége egy mozgalom, amely pont ezeket az önkormányzatokat támogatja.

Miért a szén-dioxid a nagy ellenség?

A szén-dixod a légkörben úgy működik, mint egy takaró, fontos, hogy melegen tartson, de ha túl vastag, akkor melegünk lesz. A dunyha sajnos évről évre több réteget kap.

Felmerül a kérdés, hogy miért az önkormányzatoknak kell orvosolni ezt a problémát, hiszen a kormányok hatáskörébe tartozik az efféle, globálisan is fontos kérdés. Öt emberből négy városban él és az energia fogyasztás jelentős hányada a városi léthez köthető. Az épületek fűtése, hűtése, világítás és a közlekedés felelős az össz-energiafogyasztás 2/3-ért. Az energiánk nagy részét pedig fosszilis üzemanyagból nyerjük, ezzel juttatunk túl sok szén-dioxidot a levegőbe.

Az európai energia "szentháromság" 20%-kal kevesebb szén-dioxid kibocsátás, 20%-kal kevesebb energiafogyasztás, 20% megújuló energiatermelés 2020-ig. Ezt a Polgármesterek Szövetségének aláírói nemcsak teljesítik, hanem jelentősen meg is haladják. Az új döntések már 2030-ról szólnak 40%-ot meghaladó kibocsátás csökkentés a cél.

A Polgármesterek Szövetségének tagjai felismerték, hogy a kevesebb, zöldebb, jobb energiafogyasztás nemcsak a "világbékét" szolgálja, hanem lokális szinten is megéri zöldre váltani.

Az épületek korszerű szigetelése, napelemek, napkollektorok, szélturbinák telepítése, energiatakarékos, intelligens közvilágítási rendszerekbe fektetés nagyon is közvetlenül megtérülő beruházások, ráadásul mindehhez európai támogatás is szerezhető.

A teljes cikk itt olvasható

Hirdetés