nyelv0Várhatóan az év végén hirdetik meg azt a programot, amely a nyelvtanulást ösztönzi uniós forrásból – tudta meg a Magyar Idők. Erre nagy szükség van, mivel az utóbbi időben jelentősen csökkent az idegen nyelveket tanulók száma hazánkban.

A kormány 15 milliárd forintos uniós forrást biztosít a lakosság idegen­nyelv-ismeretének felzárkóztatására – értesült a Magyar Idők. A várhatóan decemberben induló, Idegen nyelvi készségek fejlesztése elnevezésű kiemelt program célja, hogy a visszaszoktassák a munkavállalókat, vállalkozókat a nyelvtanulásra a munkaerőpiaci igényekhez kapcsolódva.
Salusinszky András, a Nyelviskolák Szakmai Egyesületének alelnöke lapunknak hangsúlyozta: a 2008-as gazdasági válságot követően a lakosságnak át kellett gondolni a kiadásait, és bizonyos szolgáltatásokat máshova kellett sorolni a ranglistán. – Sajnos a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint a tanulás, ezen belül az idegen nyelvek tanulása a lista vége felé kapott helyet – hívta fel a figyelmet.

Emiatt a szakember szerint a nyelvet tanulók száma rendkívül nagy mértékben csökkent; a fiatal felnőttek köré­ben különösen az angolul tanulók aránya esett vissza. – Úgy látjuk, hogy ma nagyjából negyedannyival kevesebben tanulnak, mint a válság előtt. Elüthetnénk a problémát azzal a félig tréfás gondolattal, hogy a korábbi években a hiányzó negyed megtanulta a nyelvet, de ilyen rövid idő alatt ez egyszerűen képtelenség. A lakossági nyelvtanulás hanyatlását mutatja, hogy az angolul tanulók aránya körülbelül 7 százalékkal, a második idegen nyelv ismeretét fontosnak tartóké pedig még drámaibb mértékben, 14 százalékkal csökkent – mutatott rá Salusinszky András.

Kitért arra is, hogy Magyarország lakossága az európai országok között az utolsó helyek egyikén szerepel az idegennyelv-ismeretet illetően. Ezt a pozíciót az egyesület alelnöke szerint Európában csak az angolok engedhetik meg maguknak, ennek ellenére nemcsak ők, hanem a franciák, az olaszok és a spanyolok is a lista vége felé kullognak.

Lapunk korábban beszámolt arról, hogy évente nyolc-kilencezer diploma nem adható ki, mert hiányzik az oklevél megszerzéséhez szükséges nyelvvizsga-bizonyítvány. A kormány még 2014-ben indította el a diplomamentő programot, amelynek éppen az volt a célja, hogy az érintettek minél hamarabb, de legkésőbb 2016. december 31-ig tudjanak nyelvvizsgázni. Ebben azok vehetnek részt, akiknek kizárólag a nyelvvizsga hiánya az akadálya a diplomájuk átvételének, és már nincs tanulói jogviszonyuk. Bár a tanfolyamok ingyenesek, a jelentkezők sokat veszíthetnek, mert a hallgatónak kötelezettséget kell vállalnia arra, hogy a tanfolyam után leteszi a középfokú komplex nyelvvizsgát. Erre három lehetősége van, de minden próbálkozást a vizsgázónak kell fizetnie.

Hirdetés