szoftvFeltűnően magas arányban használnak Magyarországon licenc nélküli szoftvereket. Ez annak ellenére van így, hogy a BSA legújabb, szoftverhasználatot vizsgáló globális felmérése szerint egyértelmű a kapcsolat a nem jogtiszta szoftverek használata és a kibertámadások között – írja a Magyar Idők.

A Business Software Alliance (BSA) napokban közzétett felmérése szerint Magyarországon a licenc nélküli szoftverek aránya eléri a 38 százalékot, amely egyszázalékos csökkenést jelent ugyan a BSA által 2013-ban felvett adatokhoz képest, de még így is mindig magas. Az egyéni felhasználókra, rendszergazdákra és vállalkozókra kiterjedő tanulmány rámutat, hogy a felhasználók nagy kockázatot vállalnak, amikor licenc nélküli szoftvereket használnak. Ennek az az oka, hogy nagyon erős az összefüggés a kibertámadások és a licenc nélküli szoftverek használata között.

A kártékony programok okozta incidensek kezelésének költségei pedig tetemesek lehetnek. Csak 2015-ben a kibertámadások több mint 400 milliárd dolláros kiadást okoztak a vállalkozásoknak világszerte. Ami a globális adatokat illeti, 2015-ben a számítógépeken futó szoftverek átlagosan 39 százaléka nem volt megfelelően licencelve. Ez kismértékű csökkenést jelez a 2013-as felmérés 43 százalékához képest.

Még a biztonságkritikus üzletágakban is meglepően magas volt a licenc nélküli szoftverek használata: világviszonylatban 25 százalékot tesznek ki az illegális szoftverek a banki, a biztosítási és a tőzsdei szektorban. Az informatikai vezetők 15 százalékra teszik azon munkavállalók arányát, akik a tudtuk nélkül töltenek fel szoftvereket a vállalati hálózatra. Ez az arány azonban a munkavállalók saját bevallása szerint valójában 26 százalék.

A jelentés hozzáteszi, hogy a vállalatok azzal csökkenthetik a licenc nélküli szoftverek használatából adódó kiberbiztonsági kockázataikat, hogy a szoftvereiket kizárólag jogtiszta forrásból szerzik be, illetve tudatos szoftvergazdálkodást folytatnak. Ez utóbbi révén a cégek pontos nyilvántartást állíthatnak fel, s naprakészek lesznek szoftvervagyonuk jellegével.

A legnagyobb mértékben az ázsiai és csendes-óceáni térségben használnak licenc nélküli szoftvereket, ezek aránya itt eléri a 61 százalékot, ám ez is egy százalékpontos csökkenést mutat a BSA 2013-as adataihoz képest. A második helyen Közép- és Kelet-Európa áll, ahol 58 százalék a licenc nélküli szoftverek aránya, ami 3 százalékos csökkenést jelent. A Közel-Keleten és Afrikában 57 százalék ugyanez az arány – ez 2 százalékos mérséklődésnek felel meg. Továbbra is Észak-Amerikában használnak a legkevesebben illegálisan szoftvert, az arányuk 17 százalék. Nyugat-Európában az átlagos arány – egyszázalékos csökkenést követően – 28 százalék.

Hirdetés