energiaJövőre legalább 2000 milliárd forint uniós támogatást kellene kifizetni a kedvezményezetteknek. A cél érdekében nyolc pontból álló csomagot hirdetett meg a kormány – írja a Világgazdaság.

Magasabb előleg, energetikai pályázat az egyházaknak, gyorsabb tervezés és közbeszerzés a közlekedési projekteknél, jobb minőségű pályázatok – a többi között ezekkel a lépésekkel szeretné gyorsítani a kormány az uniós támogatások jövő évi kifizetéseit.

A Magyar Közlönyben „a 2016. évi gazdaságnövekedés érdekében szükséges fejlesztéspolitikai intézkedésekről” címen jelent meg egy nyolcpontos kormányhatározat, amely segítheti a célok elérését. A lépés nem teljesen váratlan, hiszen jó ideje mondogatják a gazdaságkutatók és az elemzők, hogy a jövő évi GDP-növekedés egyik kulcseleme, hogy mekkora összegű uniós forrás jut el a gazdaságba. Az idei rekordot, amely nagyjából 2300 milliárd forintot jelent, nehéz lesz extra intézkedések nélkül elérni.

A tegnapi határozat ezért jókora könnyítést ígér a pályázóknak, azonnali hatállyal kéri ugyanis a Miniszterelnökséget, hogy nyújtsa be azokat a jogszabály-módosításokat, amelyek révén lehetővé válik az 50 százalékos szállítói előleg biztosítékmentes kifizetése. Eddig a nyertes pályázók a beszállítóik számára kifizetendő számlákra 30 százalékos előleget kaptak az intézményrendszertől.

A tervek szerint kiemelt figyelmet kapnak az egyházak, amelyeknek Lázár János miniszter már két éve megígérte, hogy a 2014–2020-as uniós időszakban legalább 250-300 milliárd forint többlettámogatáshoz juthatnak, amit az intézményeik felújítására, működtetésére, szociális tevékenységük erősítésére használhatnak. Az intézkedéscsomag második pontja ennek megfelelve az egyházak és civilszervezetek „hosszú távú energetikai függetlenségét” kívánja pályázati lehetőséggel elősegíteni. Ugyanakkor a lakosság kizárólag visszatérítendő támogatás formájában, nagyjából 100 milliárd forint uniós pénzt kaphat az energetikai fejlesztéseire. Gyorsításra is kísérletet tesznek az intézkedéscsomag kidolgozói.

Így a nemzeti fejlesztési minisztert arra kérik, hogy gondoskodjon a 2014–2020 programozási időszak közlekedési és energetikai projektjei tervezésének felgyorsításáról. Az emberi erőforrások miniszterétől az irányítása alá tartozó operatív program 2015-re tervezett pályázatainak és kiemelt projektjeinek elindítását kérik. A csomag rögzíti azt is, hogy a visszatérítendő és vissza nem térítendő uniós források mértéke és aránya az egyes fejlesztési célok és támogatási csoportok esetében hogyan néz majd ki.

Hirdetés