digitEgyre népszerűbb az elektronikus okirat - mondta az InfoRádiónak Parti András, a Budapesti Közjegyzői Kamara elnöke: tavaly már az okiratok 10 százalékát elektronikusan adták ki, ami segíti a közjegyzők hatékonyabb munkáját is.

Az elektronikus okiratok lényege, hogy megvan már a jogszabályi lehetősége annak, hogy elektronikusan írjon valaki alá egy dokumentumot, szerződést. Ezzel pedig jelentős megtakarítást lehet elérni, például az iratok tárolása és forgalmazása terén.

„Még mindig papír alapon adjuk ki a legtöbb iratot, de már hosszú ideje megvan a lehetőség arra, hogy elektronikus kiadványok készüljenek, ezek elektronikus úton jussanak el a címzetthez" – mondta az InfoRádiónak Parti András, a Budapesti Közjegyzői Kamara elnöke.

A címzettnek sem kell kinyomtatnia, tárolhatja is elektronikus módon. Amíg ki nem nyomtatja, az elektronikus dokumentumnak ugyanolyan a bizonyító ereje, mint a eredeti közjegyzői okiratnak.

Tekintettel arra, hogy az emberek nagy része még nem ír alá elektronikus módon, így a közjegyzői elektronikus úton kiállított iratok zömét az e-hiteles kiadványok jellemzik.

Felhívta a figyelmet arra is, hogy több eljárás ma már elektronikus úton megy, ilyen például a fizetési meghagyás, ezekben az ügyekben 98 százalékos az elektronikus ügyintézés aránya. Megközelíti a tíz százalékot azoknak az ügyeknek az aránya, ahol elektronikusan vagy elektronikusan is kérik a hiteles kiadványt.

Az okiratok biztonságáról elmondta, azt a közjegyzői irattározás szavatolja, amit technológiai biztosítottság – benne a fokozott biztonságú, minősített elektronikus aláírás – erősít meg. Az elektronikus eljárásban is érvényesek a közjegyző hivatásrendi szabályai: az eredeti okirat nem adható ki, a közjegyző elektronikusan és papíron is tárolja ezeket, és az eljárásban is vannak olyan biztonsági garanciák, amelyeket az okiratok és a hiteles kiadványai közvetítenek – mondta el Parti András.

Hirdetés