Minél kisebb településen él ma valaki Magyarországon, annál nehezebb dolga van, ha készpénzhez szeretne jutni a bankszámlájáról. Pedig több olyan állami lehetőség is elindult a közelmúltban, amelyek nyomán ennek nem kellene így lennie. Lesz pozitív változás, csak lassan.

A fővárosban, megyeszékhelyeken, nagyobb városokban erős az ATM-lefedettség, hiszen szinte mindegyik nagybank képviselteti magát legalább egy ATM-mel. Ezek jelentős része befizetésre is alkalmas, ami akár azonnali jóváírást is lehetővé tesz.

Amint azonban egy kisebb településen él valaki, vagy oda látogat el, meggyűlhet a baja a készpénzhez jutással.

A hazai 3155 település 85 százaléka község besorolású, azaz 5000-nél kisebb lélekszámú közösség lakja. Ezek számítanak problémásabb településeknek a készpénzhez jutás szempontjából, közülük is főleg az 1500-as lélekszámnál kisebb települések, ahol – hatékonyságnövelő intézkedésként – a postahivatalokat is jórészt bezárták 2023-ban.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint 2023-ban 1545 községben üzemelt postahivatal Magyarországon, ideértve a polgármesteri hivatal vagy alvállalkozó által üzemeltetett postahelyeket is.

A cikk itt folytatódik