ujpalotaA 80 ezres lakosságú, Pestújhelyet, Rákospalotát, Újpalotát egyesítő XV. kerület a főváros egyik kereskedelmi központja: a Pólus Center, majd az Ázsia Center, valamint az M3-as autópálya mellé települő óriási bevásárlóközpontok és autókereskedők révén hatalmas fejlődésen ment át - s mindez komoly munkát ad kerületi kormányhivatalnak is. A hatóság feladatairól és kihívásairól Bégány Attila hivatalvezető nyilatkozott a Rádió Orienten.

A XV. kerület adminisztratív feladatait a Bégány vezette hivatal látja el, jó munkakapcsolatot ápolva az önkormányzattal, amivel sok esetben kell még együttműködniük. A heti statisztikák tanúsága szerint az intézmény nagy népszerűségnek örvend, hiszen átlagosan évente legalább egyszer minden kerületi lakos intéz ügyet. “Heti statisztikát készítünk a látogatottságunkról, így tudjuk, hogy a nálunk helyet kapó okmányirodában és saját irodáinkban egy év alatt a kerület minden lakosa megfordul' - mutat rá Bégány Attila. A kormányhivatalban jelenleg 61 fő dolgozik, többségük az átalakítások következtében került jelenlegi helyére, és a sokasodó plusz feladatok ellenére egyelőre el tudják látni a feladatukat.
A hivatal három nagy területen szolgáltat és jár el hatósági intézményként: okmányirodai szolgáltatás, gyámhivatal és hatósági ügyek. Az ügyintézések fele az okmányirodába fut be, itt adják ki a személyi igazolványt, a lakcímkártyát, a jogosítványt és a diákigazolványt, de az egyéni vállalkozói engedélyt is .Hasonlóan fontos a gyámhivatal munkája is, csak a szakértő szerint ők nincsenek annyira reflektorfényben. - válási viták esetén például a bíróság helyett már itt döntenek a gyermek elhelyezéséről, de a láthatási jogok megítéléséről is” – részletezi Bégány.
A szociális ügyek területéhez tartozik a közgyógyellátás vagy az ápolási díj kérdése. “Bizonyos jövedelemszint alatt az állam támogatja a gyógyszervásárlást. Ez zömében öregeket érint, de megdöbbentő, hogy vannak olyan tizenévesek is, akik olyan körülmények között élnek, és olyan betegségük van, hogy szükséges ezt igénybe venniük.” – hívja fel a figyelmet a hivatalvezető. Végül pedig tavaly a teljes szabálysértési ügykör átkerült a hivatalhoz; igazolatlan iskolai hiányzásoktól kezdve az aluljáróban engedély nélküli árusítókig rengetegféle üggyel foglalkoznak.
A hivatal jó kapcsolatot ápol a polgármesteri hivatallal és a helyi újsággal és tévével - első azonban mindig az ügyfél számukra. “Én a dolgozóimtól azt várom el, hogy udvariasak legyenek, és ha valamiért egy ügyet nem sikerül elintézni, mert mondjuk nincs meg egy adat, akkor is úgy kell bánni az ügyfelekkel, hogy jó érzéssel menjenek ki a hivatalból.” 2014-ben a legnagyobb falat Bégány szerint választások menedzsmentje lesz, amelynek lebonyolításában szinte biztosan segítséget kér majd a jegyzői hivatal. Emellett bár elsősorban a végrehajtás a hivatal dolga, némileg számolnak az új feladatkörökkel is, amelyek az év során kerülnek át az önkormányzattól.