orban balazs01A közigazgatási hivatás jelentőségét és a Magyarország iránti elkötelezettség fontosságát hangsúlyozta a Miniszterelnökség parlamenti és stratégiai államtitkára, Orbán Balázs a Magyar Közigazgatási Ösztöndíjprogram keretében rendezett múlt heti eseményen.

A Nemzeti Közszolgálati Egyetemen a Közigazgatási Ösztöndíjprogram 50 résztvevője előtt annak történetét és tavalyi megújítását is felidézve arról beszélt Orbán Balázs: az állammal, politikával való foglalkozás „sokkal izgalmasabb, összetettebb, nehezebb”, mint például egy multinacionális vállalatnál dolgozni. Ezért az államtitkár célként hivatkozott arra, hogy – versenyképes anyagi feltételek mellett – a közigazgatásba, az állam szolgálatába szerződjenek a tehetséges, nyelveket beszélő diplomás fiatalok.

Orbán Balázs úgy vél, Európában a kontinenst érő kihívások miatt „elbizonytalanodás” tapasztalható, és ebben a helyzetben „a társadalmi felhatalmazásból eredő politikának kell kormányzati felelősséget vállalnia és irányt szabnia”. A közigazgatási szakma feladata, hogy ezt az irányt segítse, megmutassa az alternatívákat, és levezényelje a végrehajtást.

Olyan helyzet nem állhat elő, hogy az úgynevezett deep state, azaz a mély állam válsághelyzetben blokkolja a politika cselekvőképességét, szögezte le a politikus. Egyúttal arra biztatta az ösztöndíjasokat, hogy a fiatalok körében népszerű, „a globális elit által meghatározott” világpolgári, „utópikus” szemlélettel szemben tanulmányaikat, külföldi szakmai- és munkatapasztalatukat is, továbbá kapcsolatrendszerüket mind Magyarország érdekében kamatoztassák, hogy az ország és annak vezetése „jobban értse a körülötte lévő világot”.

A program honlapja szerint a magyar kormány kiemelt fontosságúnak tartja, hogy a pályakezdő, magasan képzett és idegen nyelveket beszélő tehetséges fiatalok a diplomaszerzés után vonzó lehetőségként tekintsenek a közigazgatásra. Ennek jegyében lehetőséget kínálnak a fiatal szakembereknek arra, hogy szakmai karrierútjukat a hazai és nemzetközi közigazgatásban szerzett munkatapasztalattal alapozzák meg.

Az ösztöndíjasok 10 hónapos szakmai gyakorlaton vesznek részt, ebből 7 hónap a belföldi, 3 hónap a külföldi szakasz, és a program teljes ideje alatt mentor segíti a fejlődésüket. Az ösztöndíj havi belföldi összege 250 ezer forint, adó- és járulékmentesen. A pályázat alapján felvehető ösztöndíjasok számát idén ötvenben határozták meg, a program fedezetét a Miniszterelnökség költségvetése állja.

Hirdetés