kassza1A kabinet a helyi önkormányzatok működési támogatása mellett több 10 milliárd forint értékű eseti támogatásról dönt minden évben a költségvetés önkormányzati alrendszerében. Nem volt ez másként tavaly sem, a kormánypártok számára nem túl sikeres önkormányzati választás utáni első teljes évben, amikor a járványhelyzet is komolyan megterhelte a kasszákat. A kritikusabb hangok arra figyelmeztettek, hogy az ellenzéki településvezetések nehéz helyzetbe kerülnek, a költségvetési számok pedig visszaigazolták, hogy nem hozzájuk kerültek a források.

A 2019-es önkormányzati választások után a kormány és az ellenzéki kézbe került önkormányzatok között új konfliktus alakult ki, a törvényhozás pedig új szigorításokat tervezett már a koronavírus-járvány előtt is a településvezetésekkel szemben. A pandémia aztán megváltoztatta ezt a helyzetet, a kitörés alatt a leginkább épp az önkormányzatok bevételei estek vissza: egyrészről a járvány hatásai miatt, másrészt a kormány védekező intézkedései is kurtították a hozzájuk érkező befizetéseket. A szolidaritásra és a vírus elleni küzdelemre hivatkozva vonták el a legfontosabb tételeket, köztük a gépjárműadót, de hátrányosan érintette őket az ingyenessé tett parkolás is. A legnagyobb döfést pedig az iparűzési adó csökkentése jelentette.

A cikk itt folytatódik »