pogacsastibor01A Belügyminisztérium 532 millió forintot juttattott önkormányzatoknak a vis maior támogatás idei negyedik ütemében – közölte a tárca önkormányzati államtitkára, Pogácsás Tibor.

A negyedik ütemben tizenhat megyéből ötvenegy pályázat érkezett önkormányzatoktól vis maior támogatásra. Idén eddig több mint 2 milliárd 160 millió forint ilyen támogatást adtak településeknek.

Alapvető cél, hogy minden vagyontárgy biztosított legyen – mondta Pogácsás Tibor –, de előfordulnak olyan események, amelyekre nincs biztosítás. A vis maior támogatás az önkormányzatok számára nyitott kárelhárítási alap, amelyben éves szinten ötmilliárd forint áll rendelkezésre, de az összege növelhető.

Az önkormányzatoknak a bekövetkezett vis maior eseményről hét napon belül kell bejelentést tenniük a Belügyminisztériumnak, majd negyven napon belül be kell nyújtaniuk a pályázatukat. A támogatás mértéke az elismert költségek 70 és 90 százaléka közé eshet.

A közreadott sajtóanyag szerint védekezés esetében a benyújtott pályázat elbírálása, a miniszteri döntés után a kincstár azonnal átutalja a védekezés során felmerült költségeket. Helyreállítás esetében az önkormányzatok a miniszteri döntést követő 12 hónapon belül hívhatják le a támogatást.

Az idei negyedik ütemben a benyújtott 51 pályázatból 37 nyert támogatást. Köztük a kulcsi földcsuszamlás helyreállítására 122 millió forintot, a verőcei partfal helyreállítására 90 milliót, Nagyrécsén út helyreállítására 19,6 milliót ígér a Belügyminisztérium. A vis maior támogatás idei negyedik ütemében a már említett 532 millió mellett 1,8 millió forint támogatási előleget is igényeltek.