szemetA katasztrófavédelem jogszabályi kötelezettségének megfelelően október 31-én átvette a hulladékszállítás irányítását és a szervezési feladatokat. Minden olyan településre elindultak a hulladékszállító járművek, ahol ütemterv szerint szerdánként van szemétszállítás – írta szerda délután az MTI-hez eljuttatott közleményében az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság.

A katasztrófavédelem átvette a Zöld Híd Kft.-től a szemétszállítás koordinálását 116 Pest és Nógrád megyei településen – mondta el a Belügyminisztérium önkormányzatokért felelős államtitkára, Pogácsás Tibor az M1 aktuális csatorna szerdai műsorában. Szerdán Pest megye 17 és Nógrád megye 12 településének lakossági hulladékát gyűjtötték össze, és továbbra is a megszokott ütemterv szerint látják el a hulladékszállítást. Pogácsás Tibor közölte: a cég munkatársai felvették a munkát, így szerda reggel már a katasztrófavédelem koordinálásával kezdődhetett meg a szemét elszállítása.

Az elmúlt napokban el nem szállított hulladékot is várhatóan napokon belül mindenhonnan begyűjtik a katasztrófavédelem irányítása mellett - írta az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF), kiemelve: a katasztrófavédelem célja, hogy az „emberek semmilyen változást ne érezzenek a szolgáltatás menetében, mindenhol a megszokott időben és módon történjen a hulladékszállítás”. A katasztrófavédelem szakemberei a szolgáltatás elvégzésére kötelezett cégek telephelyein dolgoznak, irányítják, és összehangolják a munkafolyamatokat, kezelik a problémákat, hogy mindenhol zökkenőmentes legyen a hulladék elszállítása – írta az OKF.

A díjak nem emelkednek, továbbra is az eddigi árakon végzik a szolgáltatást – ígérte Pogácsás Tibor Azzal kapcsolatban, hogy Gémesi György, Gödöllő polgármestere, az Észak-Kelet Pest és Nógrád Megyei Regionális Hulladékgazdálkodási és Környezetvédelmi Önkormányzati Társulás elnöke, „a Zöld Híd vezetője” a nemzeti hulladékgazdálkodási társaságot okolta a kialakult helyzetért, Ogácsás Tibor azt mondta: a „Zöld Híd vezetői” korábban aktív politikai szerepet vállaltak a kormány ellenfeleként, és most pártpolitikai csatává akarják változtatni a szeméthelyzetet. „Korábban a hulladékgazdálkodási cégek kedvük szerint emelték az árakat, aminek a kormány véget vetett a rezsicsökkentés keretében, a fix ár bevezetésével - jelentette ki az államtitkár. – Ez természetesen szervezeti és működési racionalizálást kívánt a cégektől; sok cég ezt megtette, ám van, amelyik nem.”

A kormány a hulladékgazdálkodási közszolgáltatási feladatok ellátásához az idén szükséges kiadások fedezetére 26,4 milliárd forint támogatást biztosít. Az erről szóló kormányhatározat a Magyar Közlöny keddi számában jelent meg. A jogszabály szerint a kormány a 2018-as központi költségvetésről szóló törvényben a Központi Maradványelszámolási Alapból 10,2 milliárd forint átcsoportosítását rendelte el. Az állami vagyonnal kapcsolatos kiadásoktól 4,4 milliárd, az MNV Zrt. tulajdonosi joggyakorlásába tartozó társaságok támogatásától 3,7 milliárd; a tulajdonosi kölcsön elszámolása jogcímcsoporttól 0,5 milliárd, míg az Európai Hálózatfinanszírozási Eszköz (CEF) projektektől 7,5 milliárd forintot csoportosítanak át a hulladékgazdálkodási közszolgáltatási feladatokra – olvasható a határozatban.

Hirdetés