bp00Új megállapodás megkötését szorgalmazza Budapest új vezetése a kormánnyal, s ennek részeként tárgyalnák újra a fővárosban keletkező adók elosztását is. A kétmilliós város biztonságos működtetése és fejlődése csakis így biztosítható - mondta el Tüttő Kata városüzemeltetésért felelős főpolgármester-helyettes a lapunknak adott interjújában.

- Tarlós István korábbi főpolgármester egy néhány nappal ezelőtti interjúban azt mondta, hogy 250 milliárdos hiánnyal vette át a város vezetését, amit tavaly októberben 110 milliárdos hitelállománnyal adott át. Kiemelte azt is, hogy az előző összeg tartalmazott működési hiányt, míg a 2019-es csakis fejlesztési kölcsönöket. Attól eltekintve, hogy a kormány 2013-ban átvette a főváros tartozásait, mit mutat ez - feltéve, ha helytállóak az adatok?

- Tarlós Istvánnal elég sokat vitatkoztunk az elmúlt hónapokban, és vitatkoztunk is volna még, ha hajlandó lett volna kiállni - szóval, ezen túl vagyunk. Kár lenne számháborúba bonyolódni, mert önmagukban e számok nem írják le a főváros valódi helyzetét. Hiszen a leváltott főpolgármester által említett 250 milliárdos adósságállományba beleértette a BKV hitelállományát és működési veszteségét. Arról nem is beszélve, hogy az adósság nagysága is függ attól, hogy az államháztartási törvény vagy a gazdasági társaságokra érvényes előírások szerint számolják ezt. Függ attól mit konszolidálunk bele amikor a főváros adósságáról beszélünk, beleértjük-e például a közszolgáltatók belső adósságát is. Emiatt van, hogy ugyanazon részadatokból teljesen más értékeket is ki lehet kalkulálni. A helyzet ettől még adott és nem is új: a főváros súlyosan alulfinanszírozott, az itt megtermelt bevételekből igazságtalanul sokat von el a kormány, és "rázós" kényszerpályát szab a gazdálkodásban.

A főváros pénzügyi helyzetét taglaló írás itt folytatódik

Hirdetés