penzszam1A helyi önkormányzatok, működésük általános támogatására és más eseti célokra tavaly közel 747 milliárd forintot kaptak a központi költségvetésből. Ez az összeg 46 milliárd forinttal magasabb a 2017-esnél, illetve 41 milliárddal haladja meg azt az összeget is, amennyit a 2018-as büdzsébe beterveztek. Az utóbbiban semmi furcsa nincs, az év közben felmerülő költségek miatt jellemzően többet költ a központi kormányzat a települési önkormányzatokra, mint eredetileg tervezték.

E pénz nagy részét (596 milliárd forint) az önkormányzatok általános működésének és ágazati feladatainak támogatása vitte el. Ide tartozik többek között a településüzemeltetéshez tartozó feladatok támogatása, a közvilágítás, az útfenntartás, a temetők működtetése, vagy a nem közművel gyűjtött szennyvíz ártalmatlanítása. Pénzt kapnak a határátkelővel rendelkező települések is. A központi költségvetésből jut pénz a polgármesterek illetménytámogatására, de adnak továbbá a köznevelésre, a szociális, a gyermekjóléti és a kulturális feladatokra is. Ezen felül 36 milliárd forint ment úgynevezett felhalmozási és 31 milliárd működési célú támogatásokra.

A kormány emellett minden évben dönt eseti támogatásokról is. Ezek között volt jó pár jelentős vagy közérdeklődésre számot tartó tétel.

A cikk itt folytatódik