alfoldviz logoVirtuális közgyűlést tart az Alföldvíz Zrt., a cégtulajdonosok online szavazhatnak november 20-28. között a tavalyi mérlegről, amelyet az előző, szeptember végi közgyűlésen a tulajdonosok többségének tartózkodása miatt nem sikerült elfogadni, így nem hagyták jóvá a társaság anyagi helyzetének rendezését szolgáló, az alaptőke leszállítását kezdeményező javaslatot sem.

A szeptemberben az orosházi önkormányzat honlapjára feltett előterjesztés szerint az Alföldvíz Zrt. 2019-es üzemi tevékenységének eredménye 647,8 millió forint veszteség; az adózott eredmény mínusz 2,7 milliárd forint. Jegyzett tőkéje 3,8 milliárd, saját tőkéje 1,7 milliárd, azaz a saját tőke a veszteség miatt az alaptőke kétharmadára csökkent, ami az alapszabályba és jogszabályba is ütközik. A 2020-as becslés szerint a saját tőke és az alaptőke aránya külső beavatkozás nélkül 15,7 százalékra csökkenne, ez „felveti már a hitelezői igények kielégítésének veszélyeztetését is” – írták az akkori előterjesztésben.

A szeptemberi közgyűlésen a cég emellett közölte, hogy nem látnak más gazdasági megoldást a társaság tőkeszerkezeti egyensúlyának helyreállítására, mint a 3 milliárd 815 millió forintos alaptőke leszállítását 2 milliárd 564 millióval a veszteségrendezés érdekében 1 milliárd 251 millió forintra. Emellett bevonták volna 555 darab, összesen 7 millió 770 ezer forint névértékű saját részvényüket; törzsrészvényük értékét pedig 9.400 forinttal 4.600 forintra csökkentették volna. „Ennek hiányában a táraság nem tudja teljesíteni a törvényes működés feltételeit” – így az akkori előterjesztés.

Az MTI információi szerint ezt a tulajdonosok nem támogatják, ám forrásuk nincs a cég pénzügyi egyensúlyának helyreállításához. Az Alföldvíz Zrt. idén januárban 1,713 milliárd forintos alaptőke-emelési kéréssel fordult a tulajdonos önkormányzatokhoz a működéshez szükséges forrás megteremtése végett, ám a kérést forrás hiányában a tagok elutasították.

A társaságnál 2017 nyarán tervezték, hogy többségi állami tulajdonba kerülnek, ám az akkori június végi közgyűlésen az állam részéről a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. visszavonta 1 milliárd 700 millió forintos tőkeemelési szándékát, így nem változott a tulajdonosi szerkezet.

Az Alföldvíz Zrt. Békés, Csongrád-Csanád, Bács-Kiskun és Hajdú-Bihar megyékben, 131 településen lát el víziközmű szolgáltatási feladatokat, ez 541 ezer embert érint. Legnagyobb tulajdonosa Békéscsaba, 32,8 százalékkal; az állami tulajdonrész 28 százalékos.

Hirdetés