penzkotMűködőképessége megőrzése vagy egyéb, a feladata ellátását veszélyeztető helyzet elhárítása érdekében több mint 764 millió forint segítséget adott a kormány mintegy 150 hazai önkormányzatnak. A támogatások összege 188 ezer és 180 millió forint között változik.

Csaknem 765 millió forint rendkívüli támogatást kapott összesen 141 települési önkormányzat – erről döntött a napokban Pintér Sándor belügyminiszter és Varga Mihály pénzügyminiszter.

A Belügyminisztérium kommunikációs főosztálya a lap kérdésére arról tájékoztatott: a települési önkormányzatok rendkívüli támogatást kivételes esetben, pályázat útján igényelhetnek működőképességük megőrzése vagy egyéb, a feladataik ellátását veszélyeztető helyzet elhárítása érdekében. Hozzátették, hogy az önkormányzatok jellemzően közüzemi, közös feladatellátással kapcsolatos tartozásokat jeleznek a tárcának.

Emlékeztettek arra, hogy minden települési önkormányzat szeptember 30-ig két alkalommal tud pályázatot benyújtani. A támogatásról a helyi önkormányzatokért felelős miniszter és az államháztartásért felelős miniszter a beérkező támogatási igények elbírálását követően folyamatosan, de legkésőbb tárgyév december 10-ig együttesen dönt.

– A keretösszegről a központi költségvetésről szóló törvény rendelkezik, idén 11 milliárd forint áll rendelkezésre erre a célra – közölte a szaktárca.

Ami a mostani támogatási összeget illeti, a legnagyobb segítséget Vácnak ítélték oda: a Pest megyei város 180 millió forintot kapott. A településnek tavaly júniusban is a legnagyobb segítséget adták, egy évvel ezelőtt az összeg meghaladta a 101 millió forintot. Idén a második legnagyobb, 30 millió forintos támogatást Heves városa kapta, de a Hajdú-Bihar megyei Nádudvar önkormányzatának is csaknem 29 millió forintot juttattak.

A legkisebb összeget, alig 188 ezer forintot a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Mikóházának ítélték oda. Utóbbi település polgármestere, Gógh András lapunknak kiemelte: hozzájárulást kell fizetniük az egészségügyi és szociális társuláshoz, és ehhez kértek állami segítséget.

– Bent van emellett egy 15 millió forintos járdafejlesztési pályázatunk. A munka egyharmadát önerőből elvégeztük, de a folytatáshoz támogatásra van szükségünk. Reméljük, meg is kapjuk a forrást – hangsúlyozta Gógh András.

A Nógrád megyei Bátonyterenyének húszmillió forint rendkívüli támogatást ítéltek oda. Nagy-Majdon József polgármester jelezte: több nehéz­ség is felmerült, és ezért volt szükség arra, hogy központi segítséget kérjenek.

(Magyar Idők)

Hirdetés