schmidt jenoVárhatóan két héten belül megjelennek a Modern falu program első pályázatai, és májusig az összeset kiírják. A program gerincét a Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége által készített falutámogatási program adta.

Ma Magyarországon 2800 olyan település van, amelynek a lakosságszáma nem éri el az ötezer főt, ez az ország területének 75 százalékát érinti, ahol muszáj megtartani a népességet – mondta a Világgazdaságnak Schmidt Jenő (képünkön), a Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége (TÖOSZ) elnöke, Tabd polgármestere. Számítása szerint a 2800 település egyenként két-három pályázatot nyújthat be, így nagyjából hatezer pályázatot kell majd kezelnie az államkincstárnak. A beérkező pályázatok eredményeként négyezer támogatási szerződés készülhet.

Schmidt Jenő szerint várhatóan két-három év elteltével lesz látványos a pályázatok hatása és eredménye. A programra az észak-magyarországi, a dél-dunántúli, a Békés, Csongrád, Jász-Nagykun-Szolnok és Zala megyei településeknek van a legnagyobb szükségük – véli az elnök. Az agglomeráció sincs könnyű helyzetben, mivel nagyon gyorsan növekszik, egyre bővül a lakosságszáma, ezért hirtelen kell sok feladatot ellátnia és infrastruktúrákat kiépítenie.

Valószínű, hogy 2020-ban olyan beruházásokra is lehet majd pályázni, amelyek a lakhatást, a megélhetést, valamint a helyi és a helyközi közlekedést támogatják – folytatta Schmidt Jenő. Az idei pályázatok során minden bizonnyal olyan beruházások valósulnak meg, amelyekre az elmúlt tíz évben nem volt pénzük az önkormányzatoknak. Schmidt Jenő becslése szerint a célok eléréséhez és az eredmények megtartásához még tíz évig szükség lenne a Modern falu programra.

Kiemelte azt is, hogy a népesség megtartásához megélhetési lehetőségekre, lakhatásra és jó közlekedésre van szükség. Például a rezsiköltségek csökkentésére napelemekkel, energetikai rendszerekkel. Továbbá legyenek helyben elérhető szolgáltatások, de ha mégis utazni kell a jó munkahelyért, az tömegközlekedéssel egyszerű legyen.