tervezUniós jogszabály kötelezi a kormányokat, hogy a járvány utáni helyreállítási tervet a helyi hatóságokkal összefogva dolgozzák ki.

Másutt már teljes gőzzel haladnak, Magyarországon még nem kezdődtek el az egyeztetések a kormány és az önkormányzatok között az Európai Unió rekordnagyságú helyreállítási alapjának elköltéséről – írja a Népszava. Pedig, ha minden jól megy, az év második felében megérkezhetnek az első kifizetések a 312,5 milliárd eurós pénzügyi csomagból, amelyből Magyarországnak 7,176 milliárd euró vissza nem térítendő támogatás jár.

Feltétel, hogy a nemzeti hatóságok április végéig olyan reform- és befektetési tervet tegyenek le a brüsszeli asztalra, amely megfelel a közösségi kívánalmaknak. Ezek közé tartozik, hogy a 2021-2026 közötti időszakra szóló program kidolgozásába és megvalósításába vonjanak be minden érdekeltet, köztük a helyi és regionális önkormányzatokat – írja a lap.

Az egyeztetést nem lehet megúszni, a kormányoknak tárgyalniuk kell a helyhatóságokkal és az érdekelt felekkel, majd be kell építeniük a javaslataikat a nemzeti tervbe. Részletes beszámolót kell készíteniük arról, mikor és miről folytattak velük konzultációkat, valamint hogy az ötleteiket hogyan hasznosították. Enélkül az Európai Bizottság könnyen lesöpörheti az asztalról a jóváhagyására beterjesztett programokat – jegyzi meg a Népszava írása.

A magyar kormány novemberben küldte el az Európai Bizottságnak a helyreállítási program tervezetét. „Ezt senki nem látta, semmiféle egyeztetés nem folyt róla” – nyilatkozta a Népszavának Jávor Benedek, Budapest főváros brüsszeli képviseletének a vezetője. Bár a dokumentum benyújtását követő napokban elkezdődött egy online konzultáció, arra csak egy 13 oldalas felszínes összefoglalót töltöttek fel.

„A kormány néhány hete bejelentette, hogy 500 vagy 600 társadalmi szervezetnek eljuttatott egy tervezetet, de a budapesti önkormányzat ezt valahogy nem kapta meg” , mondta a képviseletvezető, aki kulcskérdésnek nevezte, hogy lesz-e vita arról: milyen összeget és milyen célokra kívánnak elkölteni. Jávor Benedek attól tart, hogy a kormány látszatkonzultációkkal próbálja majd kipipálni együttműködési kötelezettségét – zárja beszámolóját a lap.

Hirdetés