moaMagyarországon belül is lezajlik kicsiben, ami Európában és globálisan is történik a befektetők kegyeinek keresése közben: az országok és a helyi önkormányzatok gyakran sokat fizetnek egy-egy nagyobb beruházásért, és nagy adókedvezményekkel próbálják becsalogatni a beruházókat. A szegényebb és elmaradottabb térségek azonban sokszor hiába várják ettől sorsuk jobbra fordulását, az erőfölényüket kihasználó vállalatok sokszor később sem akarnak adót fizetni. Ha nem túl fontos munkát végeznek, nem kötődnek egy térséghez, akkor egy kisebb emelés esetén is érdemesebb ilyenkor inkább arrébb állniuk.

Kiderítettük az adatokból, hogy a magyar települések önkormányzatai teljesen más kulcsokkal adóztatják a vállalatokat, és ebből nagyon erősen eltérő bevételeket tudnak csak beszedni.

A nyugat-dunántúli nagyvárosokban tízszer annyi adót tudnak lakosonként beszedni az önkormányzatok, mint az észak-alföldi falvakban.

A szegény települések pedig hiába alkalmaznak alacsonyabb kulcsokat, ez sem tudja oda csábítani a beruházókat. Ráadásul így még jelentős bevételektől is elesnek.

A helyi iparűzési adó (hipa) kevés figyelmet kap, hiszen általában a társasági adóról (tao) beszélnek a vállalati adózás legfontosabb elemeként. Pedig az alábbi adatokból is látszik, a hipa nagyságrendileg megegyezik a tao összegével. Míg számos multinacionális vállalat vagy transzferárak, vagy kormányzati megállapodások hatására nem, vagy csak alig fizet tao-t, a hipa-t már nehezebb megkerülni. Enélkül ugyanis nem tudnak az önkormányzatok működni.

A vállalatok által befizetett összes adó negyedét teszi ki a társasági adó, így mindenképpen egy igen jelentős tétel. Az önkormányzatoknak is kiemelten fontos, mert gyakorlatilag nincs más eszközük, amivel érdemi saját bevételhez juthatnának. Az Eurostat adatai szerint a magyar települési önkormányzatok a GDP 2,2 százalékának megfelelő bevételeket szednek be, miközben az EU-ban átlagosan 4 százalék ez az érték. A hipa pedig a GDP 1,7 százalékát tette ki 2016-ban.

A települések saját bevételeinek 77 százalékát tette ki a helyi iparűzési adó.

A cikk itt folytatódik