ellA Balatonfüred Város Önkormányzata (Önkormányzat) kizárólagos tulajdonában álló Észak-Balatoni Regionális Konferencia Központ Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. (társaság) ellenőrzéséről szóló számvevőszéki jelentésben tett javaslatokra a társaság ügyvezetője és az Önkormányzat polgármestere megküldte az intézkedési tervet az Állami Számvevőszék (ÁSZ) részére. A tervezett intézkedések összhangban vannak a számvevőszéki jelentésben foglalt javaslatokat megalapozó megállapításokkal.

Az önkormányzatok többségi tulajdonában álló gazdasági társaságok ellenőrzése kiemelten fontos a vagyon megőrzése, megóvása érdekében. A feladatellátás költségeinek, ráfordításainak alakulása a lakosság széles rétegét érinti.

Balatonfüred Város Önkormányzata 2003. augusztus 19-től 100%-os tulajdonosa a társaságnak. A Észak-Balatoni Regionális Konferencia Központ Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. fő tevékenységi köre – sportesemények, kulturális és céges rendezvények, valamint konferenciák céljára – saját tulajdonú ingatlan bérbeadása, üzemeltetése, valamint saját szervezésű rendezvények lebonyolítása volt. A társaság vagyonkezelésbe, üzemeltetésbe nem vett át vagyont az Önkormányzattól, tevékenységét a saját eszközeivel látta el. Tulajdonosi részesedése más gazdasági társaságban volt és nem minősült kormányzati szektorba sorolt egyéb szervezetnek, közfeladatot nem látott el.

Az ellenőrzés célja annak értékelése volt, hogy a 2013-2016 évek közötti időszakban az Önkormányzat vagyongazdálkodási tevékenysége során szabályszerűen gyakorolta-e tulajdonosi jogait, valamint, hogy a társaság szabályozottsága, gazdálkodása és vagyongazdálkodási tevékenysége, bevételeinek és ráfordításainak elszámolása megfelelt-e a jogszabályi és tulajdonosi előírásoknak, a kötelezettségállománya jelentett-e kockázatot a működésre, valamint a gazdálkodás átláthatósága és elszámoltathatósága biztosított volt-e.

Az ellenőrzés megállapította, hogy az Önkormányzat a társaság feletti tulajdonosi joggyakorlás kereteit szabályszerűen alakította ki, tulajdonosi jogait szabályszerűen gyakorolta.

Az Észak-Balatoni Regionális Konferencia Központ Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. működésének szabályozottsága megfelelt a jogszabályi előírásoknak. A gazdálkodási tevékenység nem volt szabályszerű a személyi jellegű ráfordítások elszámolásának hiányosságai miatt, mert az nem felelt meg a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény előírásainak. A társaság az éves beszámolási és közzétételi kötelezettségének a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény előírásainak megfelelően eleget tett, viszont nem gondoskodott a köztulajdonban álló gazdasági társaságok takarékosabb működéséről szóló 2009. évi CXXII. törvényben a számára előírt adatok közzétételéről. Vagyongazdálkodása nem volt szabályszerű, mivel a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény előírásai ellenére a kis értékű tárgyi eszközök esetében az üzembe helyezést nem dokumentálták hitelt érdemlően szabályszerű bizonylattal, valamint mennyiségi leltárfelvétel az ingatlanok, egyéb berendezések, felszerelések esetében nem történt.

A megállapítások alapján a társaság ügyvezetőjének öt, az Önkormányzat polgármesterének kettő javaslat került megfogalmazásra, melyekre az érintetteknek 30 napon belül intézkedési tervet kellett készíteniük. A jelentés közvetlenül elérhető itt.

Közreműködési kötelezettségüknek eleget téve az ellenőrzött gazdasági társaság vezetője és az Önkormányzat polgármestere elkészítette és megküldte az intézkedési tervet az ÁSZ részére. Az ÁSZ elnöke által elfogadott intézkedési tervekben tervezett intézkedések alkalmasak az ÁSZ által feltárt hiányosságok megszüntetésére. Az Állami Számvevőszékről szóló 2011. évi LXVI. törvény 33. § (7) bekezdése szerint az intézkedési tervekben foglaltak megvalósítását az ÁSZ utóellenőrzés keretében ellenőrizheti.

(ÁSZ portál)